EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Skupina GEEN postaví v Chorvatsku elektrárnu na biomasu

Brno 1. února (ČTK) - Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého postaví elektrárnu v chorvatském městě Gospić. Elektrárna o výkonu 4,96 MW bude spalovat biomasu, kterou budou dodávat chorvatské společnosti. Výše investice je 20 milionů eur, tedy více než půl miliardy korun. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Připojení do sítě a zahájení výroby je plánováno na konec roku 2018.

Zdroj na biomasu postaví brněnská skupina v historickém regionu Lika, na pevninské straně nedaleko ostrova Pag. Partnerem projektu je i město Gospić.

"Elektrárna v Gospiči je dalším z našich projektů, kde máme spočítanou velmi dobrou návratnost investice a projekt je naprosto bezpečný. Vedle elektrárny vznikne i linka na výrobu pelet a tím využijeme i teplo vzniklé při spalování biomasy," uvedl generální ředitel skupiny GEEN Aleš Mokrý.

Generálním dodavatelem je brněnská společnost EKOL, která do projektu dodá mimo jiné svoji turbínu i kotel. EKOL se podílí i na dalších projektech biomasových elektráren v Chorvatsku.

Biomasový energetický zdroj bude vyrábět elektrickou energii a teplo. Do budoucna se jedná o možnosti dodávky tepla pro místní domácnosti a firmy. Teplo bude ale primárně používáno pro peletovací linku. "V Česku je celá řada oblastí, které nejsou plynofikovány. Výroba a následný prodej peletek zapadá do naší snahy obsáhnout energie od výroby až po dodání domácnostem," dodal Mokrý.

GEEN General Energy je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v oblasti energetiky od roku 2009 především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Cílem skupiny GEEN je provozovat bezpečné energetické portfolio v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny, v menší míře se věnuje výrobě elektřiny z dalších zdrojů a technologiím pro uchovávání elektrické energie.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 3.2.2017

 

Datum uveřejnění: 1. února 2017
Poslední změna: 3. února 2017
Počet shlédnutí: 492


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server