Zprávy z tisku

Škoda Auto a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu v ČR. Škoda Auto chce mít do roku 2030 veškerou provozní energii z OZE

Praha/Mladá Boleslav 12. února (ČTK) - Na budovách v areálu mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v Česku. Vybudováním a provozem elektrárny pověří Škoda Auto energetickou firmu ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ, za koordinaci projektu ponese odpovědnost společnost Ško-Energo. Firmy o tom dnes informovaly ČTK v tiskové zprávě. Cenu projektu neuvedly.

 
Foto: hlavní závod Mladá Boleslav (Škoda Auto a.s.)
 

Stavba elektrárny bude zahájena letos v létě, na podzim bude připojena k přenosové soustavě. Elektrárna bude mít téměř 6000 solárních modulů, jejichž celkový výkon bude činit 2,3 megawattu (MW) a výroba elektřiny přesáhne 2200 megawatthodin (MWh) ročně. Použity budou moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou proti běžným solárním modulům. Dosavadní největší střešní fotovoltaické elektrárny v Česku mají výkon kolem jednoho MW.

Předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dnes také dohodli na rozšíření spolupráce obou firem na projektech týkajících se získávání ekologické energie. Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti Škoda Auto v Česku pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů, uvedla automobilka.

"Jako automobilka působící po celém světě bereme svou klimatickou a environmentální odpovědnost velmi vážně a realizujeme v rámci naší strategie GreenFuture dlouhodobě účinná opatření. Například tak urychlujeme vývoj energeticky efektivních a bezemisních vozů a v rámci celé naší výroby vozů a komponentů přecházíme na bezuhlíkové zdroje energie," řekl dnes Schäfer.

Beneš uvedl, že energetická skupina nabídne společnosti Škoda Auto své know-how, aby firmy mohly společně realizovat ambiciózní cíle udržitelného rozvoje "ČEZ je největším výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku a na jejich rozvoj se intenzivně zaměřujeme. Jsme také největším provozovatelem dobíjecích stanic pro elektromobily. Budoucnost energetiky je bezemisní, stejně jako je budoucnost dopravy elektrická," dodal.

Automobilka uvedla, že část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti Škoda Auto už nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowattů instalované na střechách Servisního centra v Kosmonosech. Také za realizaci tohoto projektu nesla odpovědnost společnost ČEZ ESCO, která je také vlastníkem majetkových podílů v energetické společnosti Ško-Energo, jejímž většinovým vlastníkem je právě Škoda Auto.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. V posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru však roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů a podniků, shodli se už dříve největší prodejci na trhu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12. 2. 2021

 


Datum uveřejnění: 12.2.21
Poslední změna: 17.2.2021
Počet shlédnutí: 544