EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Šedesát obcí, měst i asociací založilo koalici prosazující OZE

Praha 9. listopadu (ČTK) - Více než šedesát měst a obcí, asociací, odborníků i ekologických aktivistů založilo novou komunitní koalici pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Chtějí prosadit opatření k větší energetické soběstačnosti a nezávislosti na centrálním systému. Koalice chce zároveň vylepšit podmínky jak pro obce a občany, tak i třeba zemědělce, aby mohli provozovat a využít levnější energii. O vzniku koalice dnes ČTK informoval mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

"Považujeme za zásadní, aby z výroby čisté elektřiny profitovali ti, kteří ji pak sami spotřebovávají: obce, jejich obyvatelé, místní malopodnikatelé, ale taky farmáři a nikoliv anonymní firmy se sídly v daňových rájích," uvedl starosta Kněžic a člen Sdružení místních samospráv ČR Milan Kazda.

Právě Kněžice provozují vlastní bioplynovou stanici s kogenerační jednotkou a kotel na biomasu. Ta obyvatele zásobuje teplem a dodává elektřinu do sítě. Obcí, které by vlastnily větrnou elektrárnu, je ale v Česku jen několik. Mezi nejúspěšnější podle Hnutí Duha patří také Karle na Svitavsku, jež provozuje jednu ze tří turbín stojících na obecním katastru.

"V koalici budeme společně prosazovat takové systémové změny, které postupně odstraní bariéry, jimž rozvoj obnovitelných zdrojů stále čelí," dodal vedoucí energetického managementu města Litoměřice Jaroslav Klusák.

Koalice rovněž navrhuje novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která by obnovila podporu pro obecní a občanské projekty větrných elektráren a jasné, nediskriminační podmínky pro samovýrobce, zejména pro malé střešní fotovoltaické elektrárny, uvedl Piňos.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 10.11.2016

 

Datum uveřejnění: 9. listopadu 2016
Poslední změna: 10. listopadu 2016
Počet shlédnutí: 360


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server