Zprávy z tisku

Saúdská chce v příštích pěti letech ztrojnásobit příjmy mimo ropu

Rijád 7. června (ČTK) - Saúdská Arábie plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu a omezit platy ve státním sektoru. Vyplývá to z Národního plánu transformace (NTP), jehož cílem je snížit závislost ekonomiky na ropě.

NTP zahrnuje více než 500 projektů a iniciativ, ale také ukazatele výkonnosti ministerstev a dalších vládních agentur. Jeho zavedení by mělo stát 270 miliard rijálů (1,7 bilionu Kč). Plán je součástí širší dlouhodobé reformní snahy známé jako Vize 2030, kterou představil zástupce korunního prince a druhý místopředseda vlády princ Muhammad bin Salmán Saúd v dubnu a jejímž cílem je připravit království na budoucí pokles příjmů z ropy a růst populace.

NTP si klade za cíl zvýšit do roku 2020 státní příjmy bez ropného sektoru na 530 miliard rijálů. Nové příjmy by měly pocházet ze zavedení daně z přidané hodnoty, z tzv. škodlivé daně na sladké nápoje a tabák a dalších poplatků zavedených v soukromém sektoru. Vláda ale neplánuje zavést daň z příjmů pro obyvatele.

Vláda také bude usilovat o snížení poměru výše platů ve státním sektoru k rozpočtu na 40 procent ze 45 procent. Sníží rovněž dotace na vodu a elektřinu o 200 miliard rijálů.

Státní dluh se má podle plánu zvýšit na 30 procent hrubého domácího produktu. Nyní činí 7,7 procenta HDP.

Cílem Saúdské Arábie je také zvýšit do roku 2020 kapacitu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů o 3,5 gigawattu a utratit 300 milionů rijálů za nalezení míst vhodných pro výstavbu jaderných elektráren a přípravu na jejich výstavbu.

Vláda rovněž plánuje urychlit privatizaci. Cílem ministerstva pro energetiku je do roku 2020 převést veškerou výrobu elektřiny na strategické partnery. Rijád také zprivatizuje svoji agenturu pro odsolování vody.

Analytici některé cíle, jako snížení subvencí elektřiny, přivítali. O úspěšném zavedení některých dalších však pochybují. Mezi ty patří třeba cíl ukončit závislosti na ropě do roku 2020.

Ekonomiku Saúdské Arábie těžce zasáhl pokles cen ropy z více než 100 dolarů za barel v roce 2014. Loni země kvůli tomu hospodařila s rozpočtovým schodkem téměř 100 miliard USD (2,4 bilionu Kč), napsala agentura Reuters.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.6.2016  

 

Datum uveřejnění: 7. června 2016
Poslední změna: 8. června 2016
Počet shlédnutí: 675