Zprávy z tisku

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se dále zlepšují

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšily, meteorologové odvolali dnes ráno smogovou situaci na Třinecku. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu jsou sice stále nad imisním limitem 50 mikrogramů na metr krychlový, přesto však na všech měřicích stanicích v regionu proti předchozím dnům výrazně klesají. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Smogová situace nadále platí na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecku-Místecku.

 
 

Denní limit pro polétavý prach se dnes ráno pohyboval v rozmezí od 55 do 90 mikrogramů na metr krychlový, přičemž nejvyšší naměřené hodnoty vykazovala stanice v Ostravě-Radvanicích.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. "Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

Rozptylové podmínky se v regionu zhoršují především v zimě, na špatnou kvalitu vzduchu má vliv hlavně průmysl, ale i doprava a lokální topeniště. Přestože se například množství prachu vypouštěného do ovzduší průmyslovými podniky každoročně snižuje, region stále patří ke krajům s nejhorším ovzduším v Evropě.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 18.1.13
Poslední změna: 18.1.2013
Počet shlédnutí: 253