Zprávy z tisku

Rostoucí zájem o čisté energie je příležitost pro český export

Brno 8. října (ČTK) - Ve světě roste zájem o takzvané dekarbonizované zdroje energie, tedy o energie získané bez použití uhlí. Svaz moderní energetiky společně s agenturou CzechTrade a Českou exportní bankou dnes na konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu představily čtrnáct zahraničních trhů, na nichž mají podle nich čeští výrobci šanci získat zakázky za stovky miliard eur.

 
 

"Česká stopa je součástí velkých projektů klíčové energetické infrastruktury mnoha desítek zemí. Tuzemské firmy teď mohou využít globální proměnu energetických zdrojů a chytré technologie. Máme na to špičkové odborníky v oblasti energetiky, unikátní schopnosti originálně řešit situaci a neotřele inovovat a přitom respektovat udržitelný rozvoj a brát ohled na budoucí generace," řekl dnes na konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

V moderní energetice se každým dnem dynamicky rozvíjejí státy v Africe, Jižní a Střední Americe nebo Asii. "Pro dodavatele je proměna energetiky samozřejmě i branou k miliardovým dodávkám. Jedná se o velmi složitý obor, v němž jsou potřeba relevantní informace a pochopení složité legislativy," uvedl ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Nejvíc příležitostí v současné době nabízí Latinská Amerika, kde přeje rozvoji nízkouhlíkové energie pět zemí vhodných pro tuzemské exportéry. Například Chile předpokládá, že do roku 2035 bude 60 procent energie pocházet z moderních obnovitelných zdrojů.

Na asijském trhu je velmi perspektivním partnerem například Vietnam, kde rychle roste spotřeba elektřiny. Z obnovitelných zdrojů země využívá vodní elektrárny, solární energii, velký potenciál má v této zemědělsky zaměřené zemi i bioplyn.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 8.10.2019

 


Datum uveřejnění: 8.10.19
Poslední změna: 11.10.2019
Počet shlédnutí: 370