Zprávy z tisku

Regulační úřad předá Evropské komisi jen část podkladů

Praha 15. prosince (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) předá Evropské komisi pouze část požadovaných materiálů. Důvodem je fakt, že od výrobců energie z obnovitelných zdrojů nemá k dispozici účetní doklady, které obsahují data o jejich nákladech na výrobu elektřiny v letech 2005 až 2011. ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Materiály jsou přitom potřeba pro schválení podpory výrobcům energie na příští rok.

"My jsme nikdy takové údaje neměli, protože zákon nám k tomu nedává možnost. Byla by to i šikana těchto regulovaných subjektů, kdybychom po nich vyžadovali kompletní účetnictví," uvedl mluvčí regulačního úřadu. Pokud ministerstvo průmyslu a obchodu takováto data Evropské komisi slíbilo, bude je muset zajistit samo, dodal.

Státní podpora pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů představuje na příští rok částku 42 miliard korun. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku. Podle ministerstva by přitom měly být dotace výrobcům vypláceny, pokud EK nerozhodne vyplácení zastavit.

Vláda se již jednou situací kolem výplaty podpory OZE na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší. Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15.12.2015 

 

Datum uveřejnění: 15. prosince 2015
Poslední změna: 15. prosince 2015
Počet shlédnutí: 417