Zprávy z tisku

Radnice ve Šternberku lidem rozdá téměř 500 košů na bioodpad

Šternberk (Olomoucko) 17. listopadu (ČTK) - Pět stovek plastových košů na bioodpad z kuchyní rozdá obyvatelům radnice ve Šternberku na Olomoucku, aby zvýšila množství biologicky rozložitelného odpadu, který končí ve speciálních kontejnerech. V případě většího zájmu budou další koše pořízeny v příštím roce, řekla ČTK mluvčí radnice Irena Černocká.

 
 

"Biologicky rozložitelný odpad z kuchyně patří mezi cenný organický materiál a je škoda, aby skončil ve směsném odpadu, který navíc kvůli organickému odpadu často zapáchá," uvedla Černocká. Plastový koš má objem osm litrů a lze do něj ukládat kuchyňské rostlinné zbytky, které poté lidé můžou pohodlně odnést do nejbližší popelnice či kontejneru na bioodpad. "Ke koši si lze dokoupit sáčky z kompostovaného plastu nebo papíru," dodala Černocká.

Radnice ve Šternberku buduje systém sběru biologicky rozložitelného odpadu od roku 2013. S pomocí dotací do něj investovala 1,6 milionu korun, za které bylo občanům poskytnuto 1700 nádob na bioodpad. O kontejnery měli zájem hlavně majitelé rodinných domů, zahrádkáři a obyvatelé bytových domů.

Šternberk zároveň postavil vlastní kompostárnu, ve které zpracovává rostlinné zbytky z celého města. Kompostárna stála 13,5 milionu korun, z toho náklady v hodnotě 11 milionů korun pokryla dotace EU. I díky třídění komunálního odpadu šternberská radnice nemusí zvyšovat poplatek za jeho sběr a likvidaci. Letos byl 550 korun za obyvatele, což je stejná částka jako loni.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22.11.2017

 


Datum uveřejnění: 17. listopadu 2017
Poslední změna: 22. listopadu 2017
Počet shlédnutí: 1167