Zprávy z tisku

První přečerpávací elektrárna u nás pokryje spotřebu 200 rodin

Hamry (Klatovsko) 5. prosince (ČTK) - První přečerpávací vodní elektrárna v Československu na Černém jezeře na Šumavě, která funguje 90 let, vyrobila loni 738 MWh elektřiny. Produkce malého bezemisního zdroje pokryje spotřebu zhruba 200 šumavských domácností. Není to zdaleka nejméně ze zdrojů ČEZ, méně vyrobily třeba další šumavská historická elektrárna Čeňkova Pila, vyrovnávací elektrárna v Komíně pod brněnskou přehradou a další, řekl ČTK Róbert Heczko, ředitel provozu ČEZ Obnovitelné zdroje, která je provozovatelem zdroje, jenž obsluhuje jeden strojník.

 
 

V letošním výročním roce tam firma provedla za jednotky milionů korun rozsáhlou opravu původního strojního vybavení elektrárny, vnějších i vnitřních nátěrů a vyměnila střešní krytinu.

"Jde sice o raritu v podobě bývalé první přečerpávací elektrárny u nás, ale současně o plně funkční špičkový zdroj (vyrábí energii v odběrových špičkách) schopný rychlého najetí a pružné spolehlivé dodávky elektřiny do soustavy v západočeském regionu," uvedl Heczko.

Elektrárna, která je chráněnou technickou památkou a je veřejnosti nepřístupná, je podle něj osazená třemi turbosoustrojími, z toho dvě jsou z let 2004 a 2005. "Energeticky zpracovává vodu z Černého jezera i z dolní vyrovnávací nádrže na Úhlavě a mění ji v ekologickou elektřinu," uvedl. Využívá přirozeného výškového rozdílu 274 metrů mezi Černým jezerem a řekou Úhlavou. I když je od roku 1960 přečerpávací provoz zastaven, zpracovává vodu z jezera a z Úhlavského luhu. Po energetickém využití míří voda dále Úhlavou do vodní nádrže Nýrsko.

Kromě průběžných oprav investoval ČEZ v posledních 20. letech také do technologie. V roce 2004 instaloval v samostatném objektu pod gravitační hrází nový turbogenerátor 40 kW s průtočnou Kaplanovou turbínou, který zpracovává vodu z vyrovnávací nádrže. V roce 2005 namontoval do strojovny původní elektrárny další nový turbogenerátor 370 kW s Peltonovou turbínou. Letos létě opravil původní strojní vybavení a budovu.

V objektu elektrárny je umístěna Peltonova turbína o výkonu 1500 kW. Hráz na Úhlavě uzavírá spodní vyrovnávací nádrž na 25.000 m3. Přívodní potrubí vede podél příjezdové komunikace k jezeru a leží v hloubce 1,5 metru. Černé jezero, největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v ČR, je v nadmořské výšce 1008 metrů, má plochu 18,43 hektarů a hloubku místy až 40 metrů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 12. 2020

 


Datum uveřejnění: 5.12.20
Poslední změna: 8.12.2020
Počet shlédnutí: 317