EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

První letošní peníze na obnovitelné zdroje dorazily k příjemcům

Praha 16. února (ČTK) - Letošní první peníze na podporu obnovitelných zdrojů již dorazily příjemcům na účet. Výše podpory za celý rok má činit celkem 42 miliard korun, nyní šlo pouze o lednovou výplatu. ČTK to dnes potvrdil výkonný ředitel Asociace pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Od loňského podzimu přitom nebylo jasné, zda příjemci podporu dostanou, neboť předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková jí odmítala vypsat. Nakonec ERÚ koncem roku podporu vypsal.

"Příjemci již dostali peníze od elektrárenských společností," řekl dnes ČTK Sedlák. Přesnou částku, jakou nyní provozovatelé solárních elektráren či bioplynových stanic dostali, však nedokázal přesně definovat. "Nejde totiž o jednu dvanáctinu roční podpory, protože solární panely v lednu vyrábějí méně energie," dodal s tím, že některé platby se provádějí také po čtvrtletích. Podporu vyplatil již také Operátor trhu s energií (OTE).

"OTE bude i v následujících měsících vyplácet podporu pro podporované zdroje energie v souladu s platnými cenovými rozhodnutími," řekl dnes ČTK bez bližších informací člen představenstva společnosti Igor Chemišinec.

Protože Evropská komise podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie v ČR stále neschválila, ERÚ loni v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím překročil zákon. Úřad však nakonec podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku 2015. Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí a rozhodnutí podepsal místopředseda úřadu Jan Nehoda. Toho pak Vitásková po svém návratu odvolala z funkce.

Na konci letošního ledna však ERÚ platnost přijatého vládního nařízení zpochybnil. Mluvčí úřadu Jiří Chvojka tehdy uvedl, že je neplatné, protože Evropská komise informovala v dopise ERÚ, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její schválení. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) tehdy oponoval, že jde pouze o soukromou korespondenci mezi předsedkyní ERÚ Vitáskovou a komisí a že není důvod podporu nevyplácet.

Výše podpory obnovitelných zdrojů energie v Česku přitom vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 až na předloňských 40,6 miliardy Kč. Celkem tak bylo na podporu obnovitelných zdrojů energie v ČR od roku 2006 do konce loňského 1. pololetí vyplaceno přes 184 miliard Kč.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23.2.2016 


 

Datum uveřejnění: 16. února 2016
Poslední změna: 23. února 2016
Počet shlédnutí: 762


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server