Zprávy z tisku

Průzkum: Za zelenou energii je ochotno připlatit 17 procent Čechů

Praha 23. února (ČTK) - Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, zájem o ni mají dvě pětiny lidí. Více než polovina oslovených však netuší, zda takovou energii nabízí jejich dodavatel. Vyplývá z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, který má ČTK k dispozici.

 
 

Ekologicky podle průzkumu Češi smýšlejí zejména v tom, že důsledně třídí odpad a neplýtvají obaly. Tři čtvrtiny oslovených si na nákupy nosí vlastní tašky, třídí odpad a také používají energeticky úsporné spotřebiče a žárovky. Polovina z nich dále uvádí, že také opakovaně používá mikrotenové sáčky, kompostuje a šetří vodou.

"Ohled na přírodu Češi berou i v tom, že si pořizují ekologičtější kotle a místo auta využívají hromadnou dopravu, jak potvrdila zhruba pětina respondentů," uvedla analytička Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.

Připomněla, že energii z obnovitelných zdrojů má v nabídce řada dodavatelů. Že takovou energii jejich dodavatel nabízí, ví podle průzkumu ale pouze dvě pětiny dotázaných, přičemž 22 procent ji odebírá. Zda jejich dodavatel takovou energii nabízí, naopak netuší 58 procent respondentů.

"Energie z obnovitelných zdrojů jsou obecně o něco dražší než energie z klasických zdrojů, zákazníci se však jejich odběrem podílejí na zodpovědném přístupu k naší planetě a přispívají tak i k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů," dodala Witoszová.

Původ takzvané zelené elektřiny si podle průzkumu většina dotázaných správně spojuje s přírodními zdroji. Nejčastěji jmenovali slunce (90 procent dotázaných), vítr (88 procent) a vodu (79 procent). Následují geotermální prameny (56 procent) a bioplyn (44 procent).

Průzkum se uskutečnil na začátku února mezi 645 respondenty z celé republiky.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23.2.2020

 


Datum uveřejnění: 23.2.20
Poslední změna: 24.2.2020
Počet shlédnutí: 279