Zprávy z tisku

Průzkum: V boji se skládkami je nejdůležitější motivovat občany

Praha 11. října (ČTK) - Podle komunálních politiků je nejdůležitější v boji s černými skládkami motivovat občany, vzdělávat je a mít intenzivní dohled na rizikových místech. Vyplývá to z průzkumu mezi komunálními politiky ve 105 obcích, který připravil web chytreodpady.cz ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky.

 
 

Motivování lidí, které zvolilo jako nejdůležitější 28 procent respondentů, lze provést například zavedením bonusů za sběr odpadu. Dobré zkušenosti mají například v Prostřední Bečvě na Vsetínsku, kde díky bonusovému systému a následným úsporám mohl starosta snížit poplatky za komunální odpad, uvádí tisková zpráva tvůrců průzkumu. V Trojanovicích v Moravskoslezském kraji se díky domácímu kompostování a bonusovému systému evidence odpadů zvýšila vytříděnost komunálního odpadu o 80 procent.

Vzdělávání a osvětu a intenzivní dohled na rizikových místech zvolilo jako nejdůležitější pro boj s černými skládkami shodně 17 procent respondentů. O procento méně uvedlo, že v boji s černými skládkami nejvíce pomáhá zavedení evidenčního systému v obci. Více než desetina zastupitelů zmínila lepší možnosti třídění pro občany.

Podle ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky Soni Jonášové v obcích s motivačním systémem problémy s nelegálními skládkami nejsou. "Lidé v takových obcích více věří fungování systému správného nakládání s odpadem, protože vidí, že díky třídění šetří finance sobě i obci," uvedla. Podle Niny Oravcové, jednatelky společnosti NRK, pod kterou web chytreodpady.cz patří, je důležitá i spolupráce mezi komunálními politiky a firmami zabývajícími se odpadovým hospodářstvím.

Průzkum se uskutečnil mezi červencem a zářím. V každé obci mohl odpovídat pouze jeden zástupce samospráv.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11.10.2018

 


Datum uveřejnění: 11.10.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 28