Zprávy z tisku

Program na podporu energetických úspor podnikatelů se má rozšířit na celou ČR

Praha 11. dubna (ČTK) – Program ENERG na podporu energetických úspor podnikatelů se má rozšířit na celou Českou republiku. Dosud bylo možné ho využívat jenom v Praze. Změnu bude v pondělí schvalovat vláda. Z původně dostupných asi 130 milionů korun bylo ke konci loňského v programu stále k dispozici zhruba 105 milionů korun, vyplývá z podkladů pro jednání kabinetu.

 
Foto: Pictures of Money@Flickr.com (2)
 

Program umožňuje formou zvýhodněného úvěru financovat energeticky úsporné projekty. V roce 2017 byly peníze pro program převedeny do správy Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která program administrativně zajišťuje a finančně vypořádává. Program je financován z výnosu z prodeje emisních povolenek za rok 2014.

Změna má podle předkládací zprávy materiálu přispět k větší využitelnosti programu. "V rámci programu ENERG bude vyhlašována kontinuální výzva, která bude omezena vyčerpáním alokovaných finančních prostředků," píše se v pokladech pro vládu. Program měl původně skončit na konci roku 2020.

Mezi podporované aktivity patří podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zvýšení energetické účinnosti budov, ve kterých je uskutečňována ekonomická činnost, nebo výroba energie z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu příjemce podpory, a tím úplného nebo částečného nahrazení výroby energie z neobnovitelných zdrojů. Jde o pilotní projekt, kdy stát v oblasti zvyšování energetické účinnosti v průmyslu využívá místo dotací finanční nástroje.

Jediným akcionářem ČMZRB je Česká republika zastoupená ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtu krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu. Banka byla založena v roce 1992.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 4. 2021

 


Datum uveřejnění: 13.4.21
Poslední změna: 13.4.2021
Počet shlédnutí: 609