Zprávy z tisku

Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z budov

Kladno 16. dubna (ČTK) - Pro Kladno vzniká mapa, která má ukázat úniky tepla z městských budov i dalších objektů infrastruktury. Vychází z letecky pořízených termosnímků. Hotová by měla být ještě v dubnu, město ji hodlá zveřejnit. Na základě mapy město naplánuje na potřebných místech opatření, která ušetří energii, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

 
 

Snímání města trvalo během jedné březnové noci téměř pět hodin. "Letadlo z výšky 800 metrů nasnímalo více než 3000 leteckých snímků, pokrývajících území města o rozloze 44 kilometrů čtverečních. Z nich vznikne termální orftofotomapa, kterou dodavatelská firma v současné době zpracovává," uvedl primátor Dan Jiránek (ODS).

Mapování energetických úniků je součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, zaměřeného na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Kladno na něm spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu u Kladna.

V rámci termosnímkování nechalo Kladno také udělat výpočet oslunění objektů v areálu základní školy v Moskevské ulici, což se dá využít pro vhodné umístění fotovoltaických panelů.

Projekt SPARCS pomůže navrhnout řešení pro dosažení vyváženosti mezi výrobou a spotřebou energie, pro snižování emisí skleníkových plynů i třeba pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Do návrhů se mohou zapojit i Kladeňáci.

"V brzké době započne tvorba Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima. Tento dokument určí, co vše je třeba na území Kladna dělat v oblasti energetiky, životního prostředí, mobility a dalších. Pracovat na dokumentu budeme přibližně rok," dodal radní Lukáš Hanes. Součástí projektu je také úkol vytipovat místo alespoň pro jeden energeticky soběstačný až plusový komplex budov či městskou čtvrť. Energeticky plusový objekt dokáže vyrobit více energie, než sám spotřebuje.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 16.4.2020

 


Datum uveřejnění: 17.4.20
Poslední změna: 17.4.2020
Počet shlédnutí: 463