Zprávy z tisku

PRE nabídne domácnostem zelenou elektřinu, bude mírně dražší než klasická

Praha 20. října (ČTK) - Pražská energetika (PRE) nabídne pro příští rok produkt, z něhož budou moci domácnosti odebírat elektřinu vyrobenou čistě jen z obnovitelných zdrojů. Elektřina v něm bude pro domácnost s průměrnou spotřebou měsíčně asi o 45 korun dražší než v běžném tarifu. Společnost tak reaguje na rostoucí zájem o udržitelné produkty ve společnosti. PRE o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Zelenou elektřinu nabízí zákazníkům i další dodavatelé.

 
Foto: ColiN00B@Pixabay.com
 

"Produkt PRE Proud EKO je skvělou volbou pro zákazníky, kteří se zajímají o ochranu životního prostředí. Díky němu mohou zákazníci přispět k rozvoji obnovitelných zdrojů energie přímo v České republice a zároveň využívat elektřinu, která je šetrná k přírodě,“ řekl obchodní ředitel Pražské energetiky Alexander Sloboda.

Jedna kilowatthodina zelené silové elektřiny bude v novém produktu v nejběžnější distribuční sazbě D02d stát 4,23 Kč bez DPH. To je o 28 haléřů více, než je základní ceníková cena běžné elektřiny v základní tarifu společnosti. U typické domácnosti se spotřebou kolem 1,6 megawattu v běžné distribuční sazbě tak podle PRE bude energie z obnovitelných zdrojů zhruba o 45 korun dražší za měsíc.

Nyní využívá u PRE tarif se zelenou elektřinou z obnovitelných zdrojů 30.000 odběrných míst, z toho 27.000 domácností a 3000 živnostníků a malých podniků. Roční provoz běžné domácnosti s tímto produktem ušetří podle společnosti emise ze spálení více než jedné a půl tuny uhlí nebo výfukové zplodiny po ujetí téměř 14.000 kilometrů osobním autem se spalovacím motorem. Dodávaná zelená elektřina je vyráběna především v bioplynových stanicích a vodních elektrárnách, část nabídky je také pokryta výrobou elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách.

Zelenou energii nabízejí odběratelům i další dodavatelé. Například ČEZ ji má v nabídce pro firmy a domácnosti, přičemž větší zájem je podle dodavatele hlavně mezi firmami. Pro ně ČEZ nabízí dva produkty, které dodávají elektřinu z obnovitelných zdrojů nebo z jaderných elektráren. Počty zákazníků podle mluvčí Alice Horákové letos rostou.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20. 10. 2023

 


Datum uveřejnění: 20.10.23
Poslední změna: 20.10.2023
Počet shlédnutí: 183