Zprávy z tisku

Pražané mohou žádat o zapůjčení kompostérů od města

Praha 22. září (ČTK) - Pražané mohou žádat o zapůjčení kompostérů na využití rostlinného odpadu. Hlavní město nabídne celkem 1750 kompostérů, z nichž 1400 bude o objemu 1000 litrů a 350 o velikosti 2000 litrů, sdělil ČTK vedoucí oddělení odpadů magistrátu Radim Polák. Praha již jednou lidem rozdala zhruba 800 kompostérů a zároveň předala kompostéry cca 40 základním školám, které do výuky začlenili téma přeměny bioodpadu na kompost.

 
 

"V případě kladného vyjádření ze strany Státního fondu životního prostředí, město bude soutěžit dodavatele kompostérů a pravděpodobně v polovině příštího roku budou kompostéry k vyzvednutí proti podpisu smlouvy," uvedl Polák. Hlavní město nejprve na pět let lidem kompostéry zapůjčí. Po uplynutí této doby je převede do jejich vlastnictví.

Žádost mohou zájemci podat na webu odpadového centra. K minulému týdnu bylo zaevidováno 600 žádostí. Primárně Praha vyhoví žádostem z městských částí, které byly zaslány v době, kdy magistrát ověřoval zájem před podáním žádosti o dotaci. "Pokud bude dostatečný počet kompostérů, město předá kompostér i ostatním žadatelům," dodal Polák.

Zájemce musí splňovat několik podmínek. Místo, kde má být umístěn kompostér, musí být na oploceném pozemku. Zároveň je vyžadováno, aby se nájemce spojil s městem, pokud je kompostér poničený, a musí umožnit jeho kontrolu pro ověření, zda je správně využíván.

Pražané mohou rostlinný odpad odevzdávat ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od letošního července také do kompostárny ve Slivenci, ve které se za první dva měsíce provozu nashromáždilo 43,8 tuny odpadu. V Praze sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery. Firma eviduje asi 10.000 zájemců o svoz bioodpadu a ročně ho odveze zhruba 6500 tun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25.9.2017

 


Datum uveřejnění: 22. září 2017
Poslední změna: 25. září 2017
Počet shlédnutí: 1190