Zprávy z tisku

Praha podpoří posilování elektrické distribuční soustavy, schválila memorandum

Praha 12. června (ČTK) - Pražský magistrát chce podpořit posilování elektrické distribuční soustavy v metropoli tak, aby s ohledem na změny v energetice snížil riziko výpadků elektřiny, takzvaných blackoutů. Vyplývá to z memoranda se společnostmi PREdistribuce a ČEPS, které dnes schválila rada města. Praha podle něj podpoří projekty k posilování soustavy na úrovni aktualizace územně plánovacích dokumentací či povolování staveb. Jedním z podporovaných projektů má být výstavba nové rozvodny v Dolních Chabrech.

 
Foto: Bigstock.com
 

"V současné době se významně proměňuje energetika. A pro úspěšné zvládnutí této transformace - ale i výraznějším zapojováním lokálních obnovitelných zdrojů, narůstajícím počtem elektromobilů a elektronabíječek - potřebujeme mít robustní distribuční soustavu, abychom dokázali předejít případným blackoutům," sdělil ČTK předseda výboru pro energetiku pražského zastupitelstva Jan Chabr (TOP 09).

Dodal, že k tomu je třeba spolupráce a pravidelná koordinace městských plánovačů územního rozvoje a zástupců firem PREdistribuce a ČEPS. Posilování distribuční sítě v metropoli je podle dokumentu nutné i kvůli plnění městské klimatické strategie a projektů na ni navázaných jako posílení elektromobility, elektrifikace MHD či využití tepelných čerpadel pro vytápění.

Klíčová pro rozvoj pražské infrastruktury je nová hlavní rozvodna v Dolních Chabrech, která má doplnit současné tři na Chodově, v Řeporyjích a v Malešicích. Stavbu plánuje ČEPS a podle Chabra již má stavební povolení, ale radnice Dolních Chaber se odvolala proti rozhodnutí o přeložce vedení. Memorandem však Praha deklarovala podporu projektu, stejně jako v případě dalších posílení soustavy, které firmy ČEPS a PREdistribuce připravují.

Místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček po jednání radních řekl, že nová pražská rozvodna má nepravomocné společné povolení, které zahrnuje jak stavbu, tak vedení, proti kterému dorazily námitky radnice Dolních Chaber a místních. O těch rozhoduje stavební úřad ministerstva průmyslu a obchodu. "Doufáme, že dokumentace je připravena tak, že budeme úspěšní," řekl Vnouček. Dodal, že chtějí rozvodnu zprovoznit v roce 2027.

Poslední masivní výpadek elektřiny postihl v Prahu loni v červnu, kdy kvůli závadě rozvodny na Chodově zůstalo bez proudu na 200.000 odběratelů v centru a na pravém břehu Vltavy. Výpadek zasáhl veřejnou dopravu, činnost některých úřadů, obchodů a služeb. Nefungovaly některé weby ani bankomaty, hasiči vyprošťovali lidi uvázlé ve výtazích. Dodávky proudu se podařilo obnovit po necelé hodině.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12. 6. 2023

 


Datum uveřejnění: 12.6.23
Poslední změna: 13.6.2023
Počet shlédnutí: 212