Zprávy z tisku

Prachu mírně ubylo, smog ale dál trápí Moravskoslezský kraj

Polétavého prachu dnes v ovzduší Moravskoslezského kraje oproti středě mírně ubylo, přesto jeho množství stále zůstává vysoké a imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl ráno překročen na všech měřicích stanicích. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). V oblasti Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka, včetně Třinecka, stále kvůli špatným rozptylovým podmínkám platí smogová situace.

 
 

Obdobně jako ve středu i dnes ráno nejhorší hodnoty vykazovala stanice v Bohumíně na Karvinsku, kde v 06:00 bylo naměřeno 192 mikrogramů na metr krychlový, což je téměř čtyřnásobné překročení imisního limitu.

Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou podle meteorologů podlimitní.

Rozptylové podmínky se však v následujících hodinách zřejmě výrazně nezmění. "Během dnešního dne nepředpokládáme významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu zůstanou i nadále nad hodnotou imisního limitu, v Moravskoslezském troj až čtyřnásobně," uvedli meteorologové.

Podle aktuálních hodinových koncentrací polétavého prachu meteorologové situaci na většině míst označují za špatnou, hodnoty na těchto stanicích se pohybují nad 100 mikrogramy na metr krychlový.

Rozptylové podmínky se v regionu zhoršují především v zimě, na špatnou kvalitu vzduchu má vliv hlavně průmysl, ale i doprava a lokální topeniště. Přestože se například množství prachu vypouštěného do ovzduší průmyslovými podniky každoročně snižuje, region stále patří ke krajům s nejhorším ovzduším v Evropě.

Při takto zhoršených rozptylových podmínkách by se lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, starší lidé a malé děti měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže. Smog sice přímo nemusí vyvolat onemocnění, ale může zhoršit zdravotní stav nemocných lidí. Vhodné je rovněž zvýšit přísun vitamínů.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 17.1.13
Poslední změna: 17.1.2013
Počet shlédnutí: 272