Zprávy z tisku

Povodí Vltavy stoupl zisk na 73 milionů, díky zeleným bonusům

České Budějovice 21. září (ČTK) - Státní podnik Povodí Vltavy měl loni výnosy 1,34 miliardy Kč, meziročně vyšší o necelých osm procent. Zisk po zdanění stoupl o 438 procent na 73,8 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku. Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán dnes ČTK řekl, že ve vyšším zisku se odrazilo to, že stát firmě dodatečně vyplatil peníze za výrobu energie ze tří malých vodních elektráren.

 
 

Povodí Vltavy s téměř 900 zaměstnanci má pod sebou 19 malých vodních elektráren, loni vyrobily 77,4 gigawatthodin (GWh) elektřiny, z toho 20,7 GWh elektrárna Libčice nad Vltavou.

"Hlavní důvod toho, že jsme měli za loňský rok vyšší hospodářský výsledek, bylo dodatečné vyplacení takzvaných zelených bonusů. To je podpora obnovitelných zdrojů energie za vyrobenou elektřinu ve třech malých vodních elektrárnách Libčice, Lipno a Podbaba," řekl Roldán. Podle výroční zprávy ovlivnilo hospodaření i vyšší celkové množství skutečně odebrané povrchové vody.

Povodí Vltavy mělo loni náklady 1,27 miliardy Kč. Na údržbu a opravy dalo loni 271,3 milionu Kč, na investiční výstavbu 362 milionů. Povodí opravilo části vodních děl Lipno I, Soběnov na Černé, Kořensko, Hněvkovice, Štěchovice, Dolany, Želivka, Husinec, jezy Stříbro na Mži i Ohučov na Radbuze.

Na provoz a údržbu Vltavské vodní cesty dal loni podnik 29 milionů. Plavebními komorami Vltavské vodní cesty v úseku Slapy - Třebenice a České Budějovice loni proplulo 9695 lodí, kromě služebních plavidel to bylo 8467 rekreačních a 978 osobních lodí. Nejvytíženější byla plavební komora Smíchov v Praze, kterou loni proplulo 25.386 lodí, z toho nejvíc osobních. Vytěžují ji hlavně výletní plavby v centru Prahy. Váha proplaveného materiálu na všech plavebních komorách Vltavské vodní cesty dosáhla 1,41 milionu tun.

Podnik loni dostal oznámení o 76 haváriích. V 58 případech se prokázalo zhoršení nebo přímé ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod. Žádná havárie ale kvalitu vody nezhoršila dlouhodobě. Nejčastější příčinou havárií byl únik ropných látek, šlo o 39 případů.

Loňský rok byl v Povodí Vltavy průtokově spíše podprůměrný. Sedm měsíců byly měřené průtoky na podprůměrných hodnotách. Povodí Vltavy připravovalo i loni další akce na ochranu sídel před povodněmi. Hlavně kvůli problémům s majetkoprávním vypořádáním pozemků to ale nejde tak rychle. "V některých případech se dá i říci, že zájem obcí o opatření na ochranu před povodněmi opadá," uvádí ve výroční zprávě generální ředitel podniku Petr Kubala.

Povodí Vltavy spravuje na území 28.708 kilometrů čtverečních téměř 22.000 kilometrů vodních toků. Hospodaří se 110 vodními nádržemi, stará se o 21 plavebních komor na Vltavské vodní cestě, o 347 jezů a 19 malých vodních elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21.9.2018

 


Datum uveřejnění: 21.9.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 13