Zprávy z tisku

Poslední hnědouhelný hlubinný důl v ČR definitivně skončil

SE 1. dubna 2016 (Most)– Historie Dolu Centrum na Mostecku trvala 128 let. Dnešním dnem končí nejen hlubinná těžba hnědého uhlí v tomto dole, ale i v celé České republice. Poslední vůz s uhlím se všemi poctami vyfáral z hloubky 160m ve 13 hodin. Aktu ukončení těžby byli přítomni současní i bývalí zaměstnanci dolu, zástupci vedení skupiny Severní energetická, hejtmana kraje, regionálních politiků i příznivců hornické historie.

Založení dolu Centrum na katastru tehdejšího Dolního Jiřetína ovlivnila na konci 19. století průmyslová revoluce a obrovská poptávka po uhlí. Důl byl svědkem ekonomického vrcholu i krizí první republiky, prožíval rozmach po druhé světové válce, byl součástí obrovského státního kolosu i pozdější privatizace uhelného průmyslu. Jeho zaměstnanci postupně zaváděli a zdokonalovali hlubinářské metody těžby hnědého uhlí jako je komorování či stěnování a učili se využívat novou dobývací technologii. Stovky havířů zde působilo po celý svůj aktivní pracovní život. „Centrumka“ znamenala jistotu pro stovky rodin.

Historii dolu Centru nyní uzavřelo rozhodnutí vlády o budoucnosti těžby na Mostecku. I když se důl v minulých letech potýkal s nevyrovnanými ekonomickými výsledky, těžba zde byla udržována zejména s ohledem na zachování cenného know-how pro možnou budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA. Rozhodnutí vlády o zachování těžebních limitů na tomto lomu však neumožňuje ani další rozvoj dolu Centrum.

Dopady této situace se firma pokusí co nejvíce zmírnit. Aktuálně dokončuje interní plán zaměstnanosti, který mapuje možnosti uplatnění zaměstnanců z dolu Centrum v rámci skupiny, případně u jejích dodavatelů. První dvacítka z vice jak tří stovek zaměstnanců dolu Centrum tak již získala nové místo.

Zdroj: Tisková zpráva Severní energetické 9.4.2016 

 

Datum uveřejnění: 9. dubna 2016
Poslední změna: 9. dubna 2016
Počet shlédnutí: 698