Zprávy z tisku

Poslanci navrhují změnu ve výplatách peněz na podporu OZE

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo vyplácet operátorovi trhu s elektřinou peníze na výrobu elektřiny z podporovaných zdrojů měsíčně, a nikoli čtvrtletně, jak je tomu nyní. Navrhla to skupina opozičních i koaličních poslanců v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou předložili ve Sněmovně. Častější výplata peněz má podle nich systém převodu peněz zlevnit a celý jejich návrh má systém i zjednodušit.

 
 

Peníze na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů vyplácí výrobcům podle zákona operátor trhu částečně z poplatků za přenos a distribuci a částečně z dotace ze státního rozpočtu. Dotaci vyplácí čtvrtletně od ministerstva průmyslu a obchodu. A pokud operátor nemá v mezidobí potřebné peníze na výplatu podpor, musí si je půjčit. Podle poslanců se ukazuje, že náklady na úvěry by prodražily podporu obnovitelných zdrojů o 80 až 100 milionů korun.

Ze zákona také navrhují vypustit povinnost operátora trhu podávat žádost o poskytnutí dotace. Tato povinnost je podle nich nadbytečná, protože ji obsahuje již zákon o rozpočtových pravidlech. Operátor trhu bude dostávat peníze vždy k 25. dni v měsíci, a to dvanáctinu rozpočtované částky.

Poslanci navrhují, aby Sněmovna jejich návrh schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Mohla by se jím zabývat již na své únorové schůzi.

Státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů má letos představovat stejně jako loni 11,7 miliardy korun.

Zdroj. ČTK

 


Datum uveřejnění: 21.1.13
Poslední změna: 21.1.2013
Počet shlédnutí: 286