Zprávy z tisku

Portugalsko jako čtvrtá země v EU přestalo vyrábět elektřinu z uhlí

Lisabon 22. listopadu (ČTK) - Portugalsko definitivně uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, která se nachází v lokalitě Pego. Uvedla to dnes agentura AP. Po Belgii, Rakousku a Švédsku se tak Portugalsko stalo čtvrtou zemí v Evropské unii, která přestala vyrábět elektrickou energii z uhlí. Ekologové rozhodnutí vítají.

 
Foto: geralt@Pixabay.com
 

Elektrárna v Pegu byla největším zdrojem skleníkových plynů v zemi. V letech 2008 až 2019 na ní připadala v průměru čtyři procenta emisí skleníkových plynů v Portugalsku. Další uhelná elektrárna v Sinesu přestala vyrábět elektřinu v lednu. Původně vláda oznámila, že elektrárna v Pegu, která zahájila provoz v roce 1993, přestane vyrábět energii v roce 2023.

Ochránci životního prostředí uzavření elektrárny vítají. "Osvobodit se od největšího zdroje emisí skleníkových plynů je pro Portugalsko památným dnem," uvedl vedoucí ekologického sdružení Zero Francisco Ferreira.

Ekologové se ale obávají o další budoucnost závodu. "Hlavním úkolem teď je zaručit, aby provozovatelé neudělali takovou chybu, že nahradí uhlí zemním plynem či neudržitelnou biomasou," uvedla ředitelka mezinárodní kampaně Europe Beyond Coal Kathrin Gutmannová.

Mezi projekty na nové využití elektrárny je přestavba na biomasu, výstavba solární elektrárny či závodu na výrobu automobilů na elektrický pohon, uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Evropský statistický úřad Eurostat uvádí, že Portugalsko v roce 2019 vyrábělo zhruba 31 procent své elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Zbytek pak z fosilních paliv, která země dováží ze zahraničí.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22. 11. 2021

 


Datum uveřejnění: 22.11.21
Poslední změna: 1.12.2021
Počet shlédnutí: 270