Zprávy z tisku

Počasí ovlivnilo výrobu energie, vodní elektrárny měly potíže

Brno 26. září (ČTK) - Letní teplé a suché počasí snížilo výrobu elektřiny v malých vodních elektrárnách a zvýšilo výkon fotovoltaických elektráren energetické skupiny GEEN. Společnost to dnes známila v tiskové zprávě.

 
 

Výroba elektřiny v malých vodních elektrárnách se kvůli nižšímu stavu vody snížila ve srovnání s předchozím rokem o 27 procent, v porovnání s rokem 2016 dokonce o 52 procent. Nízký průtok v řekách neumožňuje plný výkon elektráren, vede to i k nuceným odstávkám některých elektráren.

"Navzdory suchému létu jsou malé vodní elektrárny ekologicky výhodný zdroj energie hlavně z dlouhodobého pohledu, protože jejich životnost je 100 let. Během této doby se klimatické podmínky periodicky mění a se suchem se střídá období, které naopak přináší zisk," uvedl předseda představenstva GEEN Holding Aleš Mokrý.

Naopak nad očekávání dobře si letos vedly fotovoltaické elektrárny. Od května do srpna vyrobily o 12 procent více elektřiny, než energetici předpokládali. A to navzdory tomu, že ani pro tento typ elektráren není horké počasí úplně ideální.

"Přestože v letních měsících dochází k největším ztrátám z důvodu zahřívání fotovoltaických panelů, jejichž měniče se musí následně chladit, je toto období pro výrobu elektrické energie pomocí fotovoltaiky nejpříznivější. Dlouhodobé sucho však zvyšuje prašnost a vyžaduje větší péči při údržbě panelů," dodal Mokrý.

GEEN Holding je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v energetice od roku 2009, především v České republice, na Slovensku, v Chorvatsku a Gruzii. Cílem skupiny GEEN je provozovat bezpečné energetické portfolio ve výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 26.9.2018

 


Datum uveřejnění: 26.9.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 13