Zprávy z tisku

Plynaři: Věříme, že nevyužívaných přípojek díky dotacím ubude

Praha 1. prosince (ČTK) - Čeští plynaři věří, že takzvané kotlíkové dotace sníží počet nevyužívaných plynových přípojek. ČTK to dnes řekl předseda Rady Českého plynárenského svazu Jan Valenta. Nevyužívaných přípojek je v současnosti v Česku přes 330.000. Většina z nich pochází z 90. let minulého století, kdy byl plyn plošně zaveden do řady obcí.

 
 

"Vnímáme, že díky kotlíkovým dotacím je reálné ´oživit´ zhruba deset procent přípojek," řekl dnes ČTK Valenta. Dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za nové ekologické mohou od začátku prosince poskytovat všechny kraje v České republice. Kromě plynových kotlů program podporuje mimo jiné také kotle na biomasu, uhlí nebo tepelná čerpadla. Do pěti let má na výměny kotlů v domácnostech jít až devět miliard korun, které získalo ministerstvo životního prostředí od Evropské komise. Hlavním cílem dotací je zlepšit stav ovzduší.

Program nepřispívá jen na samotnou výměnu kotlů, ale na modernizaci celého vytápění domu. Lidé mohou získat na výměnu starého kotle za jiný, ekologičtější zdroj až 85procentní dotaci z maximální částky 150.000 korun. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záleží také na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti.

Valenta dnes ČTK řekl, že konkrétně pro plynárenství jsou současné kotlíkové dotace naprosto rozdílné od dotací, které směřovaly na rozvoj plynové soustavy v 90. letech minulého století. "Situace v 90.let byla jiná. Obce tehdy dostaly dotaci na budování přípojek, které vůbec nebylo vázáno na osazení přípojky spotřebičem (kotlem) na jejím konci," uvedl Valenta.

Masivní plynofikaci na konci tisíciletí podporovaly dotace Státního fondu životního prostředí. Na dotace si mohly "sáhnout" pouze obce, které plynofikovaly minimálně 90 procent území. Někteří lidé ale poté od plynu odešli kvůli zdražování, čím vznikla převážná část nevyužívaných přípojek.

Situace, kdy by lidé využili dotace a přesto plyn nepoužívali podle Valenty tentokrát nehrozí. "Je to podobné jako šrotovné. Dotaci dostanete, jedině když starý kotel zlikvidujete," řekl ČTK.

Podle svazu v Česku v současnosti topí plynem asi 2,5 milionu lidí. Přípojek jako takových je asi 1,7 milionu, nevyužívaná je tedy zhruba pětina. V tuzemsku působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. E.ON Distribuce pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku republiky má oprávnění k distribuci plynu RWE GasNet.

Všichni tři distributoři slibují, že zájemcům s žádostí o kotlíkové dotace pomohou. Kromě samotné výměny kotlů zajistí mimo jiné i rekonstrukci komína nebo vyhotovení energetického posudku domu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 3.12.2015 

 


Datum uveřejnění: 3.12.15
Poslední změna: 2.12.2015
Počet shlédnutí: 646