Zprávy z tisku
Plasty vyráběné z rostlin, nikoli z ropy
Článek se zabývá novými objevy v oblasti plastů vyrobených na biologickém základě, novými technologiemi jejich výroby, jejich srovnáním s tradičními plasty na základě ropy, jejich využitím a také se zmiňuje o společnostech, které se vývojem a výrobou bioplastů zabývají.
„Zelené plasty“ – to zní jako oxymóron. Mohou být vůbec plasty „zelené“?
Odpověď spočívá ve zrodu „bioplastů“ vyrobených z obnovitelných zdrojů a upravených tak, aby se hmatovým vjemem podobaly a fungovaly jako jejich petrochemičtí bratranci; po vyhození by se také rozkládaly.
Zelené plasty nejsou nic nového. V celé historii člověk využíval přírodní materiály k výrobě plastů. Původní Američané vytvářeli nástroje z kolagenu nalezeného ve zvířecích kostech. Henry Ford experimentoval s plasty na základě sóji pro části automobilů. A celofán je dodnes stále používán; je vyráběn z celulózy pocházející z dřevní buničiny.
Co je dnes nového v bioplastech, jsou zpracovatelské technologie. Vědci využívají biotechnologie a zpracovatelskou vynalézavost matky přírody, aby vyrobili bioplasty z rostlin, jako například kukuřice, brambory a cukrová třtina a v buňkách bakterií a jiných živých organizmů. Z těchto výsledných bioplastů mohou být vyrobeny výrobky jako pytle na odpadky, kontejnery na potraviny, jídelní příbory a mulčovací fólie.
Například společnost Sam´s Club, divize Wal-Mart, využívá plasty na základě kukuřice a z nich vyrobené nádoby, tzv. „corntainers“ k balení ovoce, zeleniny a bylin. Společnost Archem Daniels Midland se sdružuje se společností Metabolit, aby vybudovala výrobní podnik vyrábějící bioplasty. Společnost Toyota vyrábí součásti aut z bioplastů. A společnosti Motorola, NEC a Fujitsu vyrábějí pláště a pouzdra k počítačům a mobilním telefonům z bioplastů.
Souběh faktorů – zvýšené ceny ropy, celosvětový zájem o obnovitelné zdroje, rostoucí obavy týkající se emisí skleníkových plynů a nový důraz na hospodaření s odpady – vytvořil obnovený zájem o biopolymery, řekl. Dr. Donald Roseto, analytik výzkumu ze společnosti Frost & Sullivan.
Hnací síly poptávky se spojují s pokrokem v biotechnologiích. Podle Rosata snižují zlepšené vlastnosti bioplastických materiálů rozdíly v užitkovosti ve srovnání s tradičními plasty. Protože se vlastnosti bioplastů zlepšují a ceny klesají, trhy se pro ně otevřely, aby nahradily aplikace dříve spojené s konvenčními plasty, jako jsou například polyetylén tereftalát (PET), polypropylén a polystyrén.
Kyselina polymléčná (polyactic acid – PLA)
Společnost Nature Works LLC, dceřiná společnost společnosti Cargill zdokonalila techniku pro výrobu přírodního polyesteru zvaného kyselina polymléčná (PLA - polyactic acid). V podniku s kapacitou 140 000 tun/rok v Blair v Nebrasce je dextróza zkrmována bakteriím ve fermentačním procesu vytvářejícím kyselinu mléčnou. Kyselina mléčná, přirozeně se vyskytující se monomer, se vytváří v buňkách živočichů a mikroorganizmů jako výsledek metabolizmu glukózy. Kyselina mléčná je pak přeměněna na laktid v kondenzačním procesu, rafinována a polymerována tak, aby vytvořila PLA.
Výsledná pryskyřice, látka, označená jako Nature-Works PLA, nahrazuje PET ve vybraných aplikacích obalů a fólií, jako například celofán a pytle na odpadky. Lahve z PLA s krátkodobou uchovatelností jsou také vhodné pro stolní vody, džusy a mléčné nápoje. Výrobky vyrobené z PLA jsou biologicky rozložitelné a kompostovatelné.
Pro užití pro chlazené potraviny je PLA cenově srovnatelná a funguje stejně nebo lépe než některé z látek na základě ropy, říká Joe Selzer, viceprezident pro obchod a prodej společnosti Wilkinson Industrie, výrobce obalů z PLA. Ale látka není vhodná pro použití za tepla, vysvětluje Selzer. Snese pouze teplotu 41 – 46 ºC, při vyšší by mohla nastat určitá deformace výrobku.
Výrobky balené materiálem Nature Works PLA lze najít na více než 20 000 maloobchodních místech včetně oddělení obchodů Wild Oats Markets a výrobních odděleních společnosti Sam´s Club. Společnost Biota balí pramenitou vodu do prvních tvarovaných lahví vyrobených z NatureWorks PLA.
PLA vyrábějí také další společnosti. Společnost Mitsubishi Plastics vyrábí plastové fólie a desky z PLA. Společnost NEC používá směs PLA s vlákny z kenafu - ibišku (Hibiscus cannabinus) pro schránky přenosných počítačů – laptopů. A společnost Toyota Eco-Plastic kombinuje kenaf s PLA pro využití jako dveřní výplně.
Mikrobiální biologické továrny
V osmdesátých letech začali vědci z organizace MIT pokusy se zvláštní bakterií, která by mohla uchovávat energii ve formě plastů spíše než ve formě sacharidů a lipidů. Protože zkoumali tento organismus podrobně, objevili způsoby jak využít mechanismus těchto organismů a zlepšit jej tak, aby biologickým způsobem vyráběli plastové materiály z obnovitelných zdrojů.
Na základě svých zjištění založili profesoři Antony Sinskey a Dr. Olivek Peoples společnost Metabolit. Při využití pokrokové technologie geneticky obohatili bakterie tím, že do nich začlenili geny z jiných organizmů. Každý gen je naprogramován tak, aby uskutečnil specifický krok ve vícestupňovém procesu, který vytváří stavební bloky přirozených plastů a sestavuje tyto stavební bloky v buňce.
Jejich mikrobiální „továrny“ mohou nyní kódovat více než devět genů z množství různých druhů, které produkují polyhydroxyalkanáty (PHA) během fermentačního procesu. Ve fermentačních výchozích produktech jsou používány sacharidy a rostlinné oleje.
Měnění charakteru a relativní podíl stavebních bloků produkovaných a sestavovaných mikroby může vytvářet rozmanitost kopolymerů PHA majících širokou řadu vlastností, od pevných k vysoce elastickým látkám s rozmezím různých bodů tání. Jsou vhodné pro výrobu filmů, vláken, adheziv, potahových a obalových materiálů, forem na zboží a pro další rozmanitá využití, zdůrazňuje Roseto. Jsou také biologicky rozložitelné a kompostovatelné v aerobních a anaerobních podmínkách a v mořském prostředí.
Roseto věří, že kopolymery PHA mají potenciál nahradit až 50 % polymerů na základě ropy užívaných v odvětví obalových myteriálů. Společnost Metabolit nedávno oznámila vytvoření podniku se společnou majetkovou účastí 50/50 se společností Archem Daniels Midland (ADM), který vybuduje provoz vyrábějící 50 000 tun PHA /rok a jehož dokončení je plánováno v roce 2008.
Společnost Proctor and Gamble Chemicals také pracuje na komercializaci PHA. Vyvinula materiál NodaxTM , složený z několika stupňů polymerů PHA. Tato společnost má licencovaný kontrakt s japonskou společností Kaneka, která vyrábí a a komercializuje rozmanité výrobky a balicí materiály.
Plasty pocházející ze škrobu
Přírodní materiál nejběžněji využívaný k vytváření bioplastů je škrob. Škrob může pocházet ze zemědělských plodin včetně kukuřice, pšenice, brambor, tapioky, rýže a sóji, je ho dostatek a je levný.
Společnost EarthShell vytvořila biopolymer vyrobený z brambor a kukuřičného škrobu, vápence a vody. Vince Truant, předseda a výkonný ředitel společnosti EarthShell Corp. přirovnal výrobní proces k výrobě vaflí. Suroviny jsou míchány na těsto nebo na kaši, vlévány do formy a zahřáty. Zahřátá voda se mění na páru a tvaruje a tvrdí tento materiál. Výsledný produkt je pak potahován ochrannou vrstvou, která zajišťuje jeho odolnost proti vodě a zvyšuje jeho pevnost. Výrobek i potahující vrstva jsou biologicky rozložitelné za dva měsíce.
Ačkoli z materiálu EarthShell mohou být vyrobeny rozmanité výrobky, tato společnost se soustředí na trh s obaly sloužícími k jednomu použití pro stravovací služby v hodnotě 30 miliard dolarů. Truant vidí, že rostoucí celosvětový trh a projekty „ekologicky pokrokové produkty“ budou mít 20 %ní podíl na trhu za pět až sedm let.
Tato společnost podepsala licenční smlouvu se společností Renewable Products, Inc. (RPI), která vyrábí talíře a misky vyrobené z materiálu EarthShell v novém výrobním podniku v Missourii. V podmínkách licenční smlouvy bude společnost EarthShell Hidalgo vyrábět produkty pro mexický trh.
Nízké ceny výchozí suroviny poskytují společnosti EarthShell ekonomické výhody, což umožňuje, aby její výrobky konkurovaly cenami a kvalitou výrobkům vyrobeným z plastů na základě petrochemikálií.
Bioplastové syntetické směsi
Největší evropský výrobce bioplastů je společnost Novamont, která vyrábí materiál Mater-Bi. Tato společnost spouští podnik na výrobu 35 000 tun/rok, umístěný v Itálii. Mater-Bi je směsný bioplast složený ze škrobu (z kukuřice, pšenice nebo brambor) a syntetických polymerů. Tyto syntetické polymery jsou plně biologicky rozložitelné i přesto, že jsou vyrobeny z neobnovitelných zdrojů. Různé stupně Mater-Bi, pro filmy, blány, injekční tmely a pěny obsahují 40 – 95 % obsahu škrobu se zbytkem složeným z různých syntetických aditiv a komplexotvorných činidel. Jedna společnost vyrábějící řadu produktů z materiálu Mater-Bi je BioBag.
Směsi Mater-Bi jsou jen příkladem bioplastů smíšených se syntetickými polymery. Míchání překonává nedostatky některých vlastností bioplastů, jako například odolnost proti vodě, pevnost a elasticita. Ve většině případů jsou syntetické polymery využívané ve směsích biologicky rozložitelné a kompostovatelné, což umožňuje, aby výsledný produkt prošel certifikačními testy organizace Biodegradable Products Institute.
Společnost BASF také vyrábí směsný polymer zvaný Ecovio, plast vyrobený ze 45 % z materiálu NatureWorks PLA a z 55 % z materiálu Ecoflex, současného biologicky rozložitelného plastu společnosti BASF pocházejícícho z fosilních zdrojů. Tento nový produkt byl vytvořen tak, aby uspokojil stoupající poptávku po bioplastech.
Plast Ecovio byl vyvinut tak, aby dosáhl nových fyzikálních vlastností biologicky rozložitelných plastových produktů kombinováním dvou základních produktů. „Ecoflex je měkký materiál s nižší pevností v tahu a vyšší elongací“, vysvětluje Keith Edwards ze společnosti BASF Corporation. PLA je pevný, s vyšší pevností v tahu, ale ne s elongačními vlastnostmi. Mnoho aplikací pro plasty spadá mezi dva body – s určitým rozsahem elongace a určitým rozsahem pevnosti v tahu. Například pohárky talíře, nože, vidličky a víčka na jedno použití jsou polopevné. Ecovio byl vytvořen použitím dvou stávajících polymerů s rozdílnými charakteristikami a jejich smíšením inovační technologií.
Plast Ecovio je používán k výrobě nákupních tašek (55 % Ecoflex/45% PLA), jako například nákupní tašky obchodních domů, které jsou stoprocentně kompostovatelné a ze 45 % obnovitelné, říká Edwards. Směsi polymerů mohou také být injekčně formovány (například na talíře a pohárky) a extrudovány na brčka. Společnost BASF očekává že bude mít kapacitu vyrábět 13 500 tun materiálu EcoFlex v roce 2006; nový závod na výrobu 6 000 tun/rok se rozbíhá v Německu. Tato společnost vybrala PLA, protože je ho dostatek, lze ho vyrábět ve velkých objemech, má vhodné vlastnosti, zvláště pevnost a je lacinější než jiné obnovitelné látky, dodává Edwards.
Plasty vypěstované z rostlin
Výzkumníci společnosti Metabolit také pracují na tom, aby vyrobili PHA přímo z prosa prutnatého (Panicum virgatum). Záměrem je aplikovat stejné řízení genomu přímo do rostliny, vysvětluje Barber. Tak namísto extrahování sacharidu a pak jeho fermentování by byl metabolizmus rostliny změněn tak, aby z určitého množství tohoto sacharidu vytvořila plast.
Vyloučení fermentačního stupně snižuje náklady. Také zlepšuje ekonomiku energie vyráběné z reziduální biomasy. Podle Barbera by využití této metody mohlo vytvářet 30 miliard tun přírodního plastu za rok a nahradit přitom ekvivalent jednoho milionu barelů ropy za den a snížení emisí skleníkových plynů o 200 milionů tun/rok.
BioCycle, vol. 47, 2006, č. 5, s. 43 – 45
Datum uveřejnění: 14.11.06
Poslední změna: 14.11.2006
Počet shlédnutí: 977
Plasty vyráběné z rostlin, nikoli z ropy
Článek se zabývá novými objevy v oblasti plastů vyrobených na biologickém základě, novými technologiemi jejich výroby, jejich srovnáním s tradičními plasty na základě ropy, jejich využitím a také se zmiňuje o společnostech, které se vývojem a výrobou bioplastů zabývají.
„Zelené plasty“ – to zní jako oxymóron. Mohou být vůbec plasty „zelené“?
Odpověď spočívá ve zrodu „bioplastů“ vyrobených z obnovitelných zdrojů a upravených tak, aby se hmatovým vjemem podobaly a fungovaly jako jejich petrochemičtí bratranci; po vyhození by se také rozkládaly.
Zelené plasty nejsou nic nového. V celé historii člověk využíval přírodní materiály k výrobě plastů. Původní Američané vytvářeli nástroje z kolagenu nalezeného ve zvířecích kostech. Henry Ford experimentoval s plasty na základě sóji pro části automobilů. A celofán je dodnes stále používán; je vyráběn z celulózy pocházející z dřevní buničiny.
Co je dnes nového v bioplastech, jsou zpracovatelské technologie. Vědci využívají biotechnologie a zpracovatelskou vynalézavost matky přírody, aby vyrobili bioplasty z rostlin, jako například kukuřice, brambory a cukrová třtina a v buňkách bakterií a jiných živých organizmů. Z těchto výsledných bioplastů mohou být vyrobeny výrobky jako pytle na odpadky, kontejnery na potraviny, jídelní příbory a mulčovací fólie.
Například společnost Sam´s Club, divize Wal-Mart, využívá plasty na základě kukuřice a z nich vyrobené nádoby, tzv. „corntainers“ k balení ovoce, zeleniny a bylin. Společnost Archem Daniels Midland se sdružuje se společností Metabolit, aby vybudovala výrobní podnik vyrábějící bioplasty. Společnost Toyota vyrábí součásti aut z bioplastů. A společnosti Motorola, NEC a Fujitsu vyrábějí pláště a pouzdra k počítačům a mobilním telefonům z bioplastů.
Souběh faktorů – zvýšené ceny ropy, celosvětový zájem o obnovitelné zdroje, rostoucí obavy týkající se emisí skleníkových plynů a nový důraz na hospodaření s odpady – vytvořil obnovený zájem o biopolymery, řekl. Dr. Donald Roseto, analytik výzkumu ze společnosti Frost & Sullivan.
Hnací síly poptávky se spojují s pokrokem v biotechnologiích. Podle Rosata snižují zlepšené vlastnosti bioplastických materiálů rozdíly v užitkovosti ve srovnání s tradičními plasty. Protože se vlastnosti bioplastů zlepšují a ceny klesají, trhy se pro ně otevřely, aby nahradily aplikace dříve spojené s konvenčními plasty, jako jsou například polyetylén tereftalát (PET), polypropylén a polystyrén.
Kyselina polymléčná (polyactic acid – PLA)
Společnost Nature Works LLC, dceřiná společnost společnosti Cargill zdokonalila techniku pro výrobu přírodního polyesteru zvaného kyselina polymléčná (PLA - polyactic acid). V podniku s kapacitou 140 000 tun/rok v Blair v Nebrasce je dextróza zkrmována bakteriím ve fermentačním procesu vytvářejícím kyselinu mléčnou. Kyselina mléčná, přirozeně se vyskytující se monomer, se vytváří v buňkách živočichů a mikroorganizmů jako výsledek metabolizmu glukózy. Kyselina mléčná je pak přeměněna na laktid v kondenzačním procesu, rafinována a polymerována tak, aby vytvořila PLA.
Výsledná pryskyřice, látka, označená jako Nature-Works PLA, nahrazuje PET ve vybraných aplikacích obalů a fólií, jako například celofán a pytle na odpadky. Lahve z PLA s krátkodobou uchovatelností jsou také vhodné pro stolní vody, džusy a mléčné nápoje. Výrobky vyrobené z PLA jsou biologicky rozložitelné a kompostovatelné.
Pro užití pro chlazené potraviny je PLA cenově srovnatelná a funguje stejně nebo lépe než některé z látek na základě ropy, říká Joe Selzer, viceprezident pro obchod a prodej společnosti Wilkinson Industrie, výrobce obalů z PLA. Ale látka není vhodná pro použití za tepla, vysvětluje Selzer. Snese pouze teplotu 41 – 46 ºC, při vyšší by mohla nastat určitá deformace výrobku.
Výrobky balené materiálem Nature Works PLA lze najít na více než 20 000 maloobchodních místech včetně oddělení obchodů Wild Oats Markets a výrobních odděleních společnosti Sam´s Club. Společnost Biota balí pramenitou vodu do prvních tvarovaných lahví vyrobených z NatureWorks PLA.
PLA vyrábějí také další společnosti. Společnost Mitsubishi Plastics vyrábí plastové fólie a desky z PLA. Společnost NEC používá směs PLA s vlákny z kenafu - ibišku (Hibiscus cannabinus) pro schránky přenosných počítačů – laptopů. A společnost Toyota Eco-Plastic kombinuje kenaf s PLA pro využití jako dveřní výplně.
Mikrobiální biologické továrny
V osmdesátých letech začali vědci z organizace MIT pokusy se zvláštní bakterií, která by mohla uchovávat energii ve formě plastů spíše než ve formě sacharidů a lipidů. Protože zkoumali tento organismus podrobně, objevili způsoby jak využít mechanismus těchto organismů a zlepšit jej tak, aby biologickým způsobem vyráběli plastové materiály z obnovitelných zdrojů.
Na základě svých zjištění založili profesoři Antony Sinskey a Dr. Olivek Peoples společnost Metabolit. Při využití pokrokové technologie geneticky obohatili bakterie tím, že do nich začlenili geny z jiných organizmů. Každý gen je naprogramován tak, aby uskutečnil specifický krok ve vícestupňovém procesu, který vytváří stavební bloky přirozených plastů a sestavuje tyto stavební bloky v buňce.
Jejich mikrobiální „továrny“ mohou nyní kódovat více než devět genů z množství různých druhů, které produkují polyhydroxyalkanáty (PHA) během fermentačního procesu. Ve fermentačních výchozích produktech jsou používány sacharidy a rostlinné oleje.
Měnění charakteru a relativní podíl stavebních bloků produkovaných a sestavovaných mikroby může vytvářet rozmanitost kopolymerů PHA majících širokou řadu vlastností, od pevných k vysoce elastickým látkám s rozmezím různých bodů tání. Jsou vhodné pro výrobu filmů, vláken, adheziv, potahových a obalových materiálů, forem na zboží a pro další rozmanitá využití, zdůrazňuje Roseto. Jsou také biologicky rozložitelné a kompostovatelné v aerobních a anaerobních podmínkách a v mořském prostředí.
Roseto věří, že kopolymery PHA mají potenciál nahradit až 50 % polymerů na základě ropy užívaných v odvětví obalových myteriálů. Společnost Metabolit nedávno oznámila vytvoření podniku se společnou majetkovou účastí 50/50 se společností Archem Daniels Midland (ADM), který vybuduje provoz vyrábějící 50 000 tun PHA /rok a jehož dokončení je plánováno v roce 2008.
Společnost Proctor and Gamble Chemicals také pracuje na komercializaci PHA. Vyvinula materiál NodaxTM , složený z několika stupňů polymerů PHA. Tato společnost má licencovaný kontrakt s japonskou společností Kaneka, která vyrábí a a komercializuje rozmanité výrobky a balicí materiály.
Plasty pocházející ze škrobu
Přírodní materiál nejběžněji využívaný k vytváření bioplastů je škrob. Škrob může pocházet ze zemědělských plodin včetně kukuřice, pšenice, brambor, tapioky, rýže a sóji, je ho dostatek a je levný.
Společnost EarthShell vytvořila biopolymer vyrobený z brambor a kukuřičného škrobu, vápence a vody. Vince Truant, předseda a výkonný ředitel společnosti EarthShell Corp. přirovnal výrobní proces k výrobě vaflí. Suroviny jsou míchány na těsto nebo na kaši, vlévány do formy a zahřáty. Zahřátá voda se mění na páru a tvaruje a tvrdí tento materiál. Výsledný produkt je pak potahován ochrannou vrstvou, která zajišťuje jeho odolnost proti vodě a zvyšuje jeho pevnost. Výrobek i potahující vrstva jsou biologicky rozložitelné za dva měsíce.
Ačkoli z materiálu EarthShell mohou být vyrobeny rozmanité výrobky, tato společnost se soustředí na trh s obaly sloužícími k jednomu použití pro stravovací služby v hodnotě 30 miliard dolarů. Truant vidí, že rostoucí celosvětový trh a projekty „ekologicky pokrokové produkty“ budou mít 20 %ní podíl na trhu za pět až sedm let.
Tato společnost podepsala licenční smlouvu se společností Renewable Products, Inc. (RPI), která vyrábí talíře a misky vyrobené z materiálu EarthShell v novém výrobním podniku v Missourii. V podmínkách licenční smlouvy bude společnost EarthShell Hidalgo vyrábět produkty pro mexický trh.
Nízké ceny výchozí suroviny poskytují společnosti EarthShell ekonomické výhody, což umožňuje, aby její výrobky konkurovaly cenami a kvalitou výrobkům vyrobeným z plastů na základě petrochemikálií.
Bioplastové syntetické směsi
Největší evropský výrobce bioplastů je společnost Novamont, která vyrábí materiál Mater-Bi. Tato společnost spouští podnik na výrobu 35 000 tun/rok, umístěný v Itálii. Mater-Bi je směsný bioplast složený ze škrobu (z kukuřice, pšenice nebo brambor) a syntetických polymerů. Tyto syntetické polymery jsou plně biologicky rozložitelné i přesto, že jsou vyrobeny z neobnovitelných zdrojů. Různé stupně Mater-Bi, pro filmy, blány, injekční tmely a pěny obsahují 40 – 95 % obsahu škrobu se zbytkem složeným z různých syntetických aditiv a komplexotvorných činidel. Jedna společnost vyrábějící řadu produktů z materiálu Mater-Bi je BioBag.
Směsi Mater-Bi jsou jen příkladem bioplastů smíšených se syntetickými polymery. Míchání překonává nedostatky některých vlastností bioplastů, jako například odolnost proti vodě, pevnost a elasticita. Ve většině případů jsou syntetické polymery využívané ve směsích biologicky rozložitelné a kompostovatelné, což umožňuje, aby výsledný produkt prošel certifikačními testy organizace Biodegradable Products Institute.
Společnost BASF také vyrábí směsný polymer zvaný Ecovio, plast vyrobený ze 45 % z materiálu NatureWorks PLA a z 55 % z materiálu Ecoflex, současného biologicky rozložitelného plastu společnosti BASF pocházejícícho z fosilních zdrojů. Tento nový produkt byl vytvořen tak, aby uspokojil stoupající poptávku po bioplastech.
Plast Ecovio byl vyvinut tak, aby dosáhl nových fyzikálních vlastností biologicky rozložitelných plastových produktů kombinováním dvou základních produktů. „Ecoflex je měkký materiál s nižší pevností v tahu a vyšší elongací“, vysvětluje Keith Edwards ze společnosti BASF Corporation. PLA je pevný, s vyšší pevností v tahu, ale ne s elongačními vlastnostmi. Mnoho aplikací pro plasty spadá mezi dva body – s určitým rozsahem elongace a určitým rozsahem pevnosti v tahu. Například pohárky talíře, nože, vidličky a víčka na jedno použití jsou polopevné. Ecovio byl vytvořen použitím dvou stávajících polymerů s rozdílnými charakteristikami a jejich smíšením inovační technologií.
Plast Ecovio je používán k výrobě nákupních tašek (55 % Ecoflex/45% PLA), jako například nákupní tašky obchodních domů, které jsou stoprocentně kompostovatelné a ze 45 % obnovitelné, říká Edwards. Směsi polymerů mohou také být injekčně formovány (například na talíře a pohárky) a extrudovány na brčka. Společnost BASF očekává že bude mít kapacitu vyrábět 13 500 tun materiálu EcoFlex v roce 2006; nový závod na výrobu 6 000 tun/rok se rozbíhá v Německu. Tato společnost vybrala PLA, protože je ho dostatek, lze ho vyrábět ve velkých objemech, má vhodné vlastnosti, zvláště pevnost a je lacinější než jiné obnovitelné látky, dodává Edwards.
Plasty vypěstované z rostlin
Výzkumníci společnosti Metabolit také pracují na tom, aby vyrobili PHA přímo z prosa prutnatého (Panicum virgatum). Záměrem je aplikovat stejné řízení genomu přímo do rostliny, vysvětluje Barber. Tak namísto extrahování sacharidu a pak jeho fermentování by byl metabolizmus rostliny změněn tak, aby z určitého množství tohoto sacharidu vytvořila plast.
Vyloučení fermentačního stupně snižuje náklady. Také zlepšuje ekonomiku energie vyráběné z reziduální biomasy. Podle Barbera by využití této metody mohlo vytvářet 30 miliard tun přírodního plastu za rok a nahradit přitom ekvivalent jednoho milionu barelů ropy za den a snížení emisí skleníkových plynů o 200 milionů tun/rok.
BioCycle, vol. 47, 2006, č. 5, s. 43 – 45
Datum uveřejnění: 14.11.06
Poslední změna: 14.11.2006
Počet shlédnutí: 977