Zprávy z tisku

Písek chce na jaře spustit stanici na sušení kalu z čističky

Písek 2. února (ČTK) - Písek chce na jaře spustit zkušební provoz stanice na sušení kalu a biomasy z čistírny odpadních vod (ČOV). Zařízení nahromaděný odpad spálí, přičemž z části vyrobí elektrickou energii. Náklady na projekt jsou více než 36 milionů korun a radnice na něj získala dotaci. Písek se stane prvním městem v ČR, které bude kal a biomasu takto využívat. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Písku Petra Měšťanová.

 
Foto: ČOV Písek
 

"Celé dílo by mělo být připravené k provozu v polovině letošního dubna, pak bude následovat šestiměsíční testovací provoz," uvedla starostka Eva Vanžurová (Jihočeši 2020). Město získalo na projekt dotaci z operačního programu životní prostředí ve výši 21,3 milionu korun.

Práce na stanici v areálu ČOV začaly už loni. Po spálení kalu a biomasy zůstane ročně zhruba 360 tun popelovin. "Jedná se o materiál s vysokým obsahem fosforu, draslíku, dusíku a dalších látek, které jsou vhodné k přimíchávání do fosfátových substrátů. Během provozu zařízení bude vyrobeno zhruba 70 až 78 megawatthodin elektrické energie za rok, která se využije pro provoz stanice," řekl vedoucí oddělení rozvoje píseckého městského úřadu Jan Venclík.

Písek ročně vyprodukuje zhruba 3500 tun odvodněného kalu, který se odváží na mezideponii mimo území města. Kaly se pak používají jako materiál pro rekultivace. Za skládkování čistírenských kalů města hradí poplatek, který se podle předpokladů bude do budoucna zvyšovat, uvedla Měšťanová.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2. 2. 2021

 


Datum uveřejnění: 2.2.21
Poslední změna: 4.2.2021
Počet shlédnutí: 779