Zprávy z tisku

Pila Stora ve Ždírci se stala 2. největším výrobcem pelet v Česku

Ždírec nad Doubravou (Havlíčkobrodsko) 3. května (ČTK) - Firma Stora Enso Wood Products ve Ždírci nad Doubravou vyrobila loni 77.000 tun pelet na topení. Zařadila se tím mezi dva největší tuzemské výrobce pelet. Provoz postavený u jedné z největších tuzemských pil funguje přes dva roky. Na výrobu topiva používá piliny, které zůstávají po zpracování kulatiny. Většinu pelet zatím prodává za hranicemi. Novinářům to dnes řekl obchodní manažer firmy Tomáš Krčil.

 
 

V tuzemsku nyní firma prodává asi čtvrtinu pelet, odbyt chce ale zvyšovat. Největší díl ždíreckých pelet loni putoval do Itálie a do Rakouska. O něco větší produkci než ždírecký závod firmy Stora Enso měla vloni jen peletárna u pily v Paskově.

Cena za tunu pelet se pohybuje podle předsedy Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského okolo 6000 korun a na vytopení rodinného domu padne čtyři až pět tun na rok. Letní ceny jsou nižší, okolo 5000 Kč za tunu. Stupavský novinářům řekl, že peletové kotle se také v automatizaci a bezobslužnosti přibližují elektrickému, plynovému nebo olejovému vytápění. Pelety jsou také třeba na rozdíl od uhlí obnovitelným zdrojem.

V Česku bylo loni vyrobeno 350.000 tun certifikovaných pelet, uvedl předseda klastru. Domácí spotřebu pelet Krčil odhadl kolem 80.000 tun ročně. "Je tu ohromný potenciál v lokální spotřebě," řekl.

Ždírecká pila firmy Stora Enso ročně zpracovává skoro milion metrů krychlových kulatiny, hlavním produktem je stavební řezivo. V navazujících provozech v místě zpracovává kromě pilin i kůru, již spaluje v zařízení na výrobu elektřiny a tepla. Peletárnapodle dřívějších údajů firmy stála 200 milionů korun.

Provozy firmy Stora už ve Ždírci nad Doubravou zabírají v součtu okolo 30 hektarů pozemků. Patří k nim i sušárny řeziva a závod na výrobu konstrukčního lepeného řeziva pro stavebnictví. Stora ve Ždírci nad Doubravou zaměstnává 400 lidí. Její druhá tuzemská pila funguje v Plané u Mariánských Lázní.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.5.2018

 


Datum uveřejnění: 7.5.18
Poslední změna: 7.5.2018
Počet shlédnutí: 1297