Zprávy z tisku

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií

Lucemburk/Brusel 6. října (zpravodaj ČTK) - Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek, Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.

 
Foto: dimitrisvetsikas1969@Pixabay.com
 

Unijní země se v posledních týdnech zabývají otázkou, jak zmírnit dopady růstu cen energií, s nimiž se potýkají v důsledku hospodářského oživení a nedostatečných zásob plynu. Dnes se problémem zabývají ministři životního prostředí, už nad ránem při neformálním summitu EU ve Slovinsku hovořili o nutnosti koordinovaného postupu španělský premiér Pedro Sánchez a předseda české vlády Andrej Babiš.

"Znovu jsem vyzval (předsedkyni EK) Ursulu von der Leyenovou, aby to řešila, okamžitě," řekl Babiš novinářům při odjezdu ze summitu. Pokud EU bleskově nesáhne ke společným opatřením, budou všechny vlády čelit podobným protestům, jaké zažívala Francie v podobě hnutí žlutých vest, dodal český premiér. Komise na příští týden chystá návrh, který má unijním státům umožnit lépe reagovat na dopady zdražení a řešit jeho příčiny.

Sánchez se podle zdrojů z jednání na summitu odvolával na společnou výzvu, kterou vedle ekonomických ministrů jeho země a Česka podepsali jejich kolegové z Francie, Řecka a Rumunska. "Zaprvé je nutný společný přístup na evropské úrovni. Potřebujeme evropský metodický nástroj ke koordinaci národních opatření, abychom mohli okamžitě reagovat na dramatický růst cen," uvedli ministři.

EU by podle nich měla zjistit, proč jsou současné smlouvy na dodávky plynu nedostatečné a vytvořit společná vodítka pro nákup rezerv plynu. Unijní země mají také lépe koordinovat nákupy plynu, aby si zajistily lepší vyjednávací pozici, navrhují státy.

Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová dnes v debatě s europoslanci prohlásila, že unie má dostatečné zásoby plynu na nadcházející zimu, měla by ale zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií. Také šéfka komise dnes zopakovala, že podobným krizím unie předejde využíváním takzvaných čistých zdrojů.

Česko a čtveřice dalších států rovněž požaduje reformu trhu s elektřinou, která má zajistit, aby cena pro spotřebitele více odpovídala nákladům na její výrobu v jednotlivých zemích. V současnosti je cena elektřiny na unijním trhu svázána s cenou plynu, což chce změnit především Francie. Jiné státy v čele s Německem se ale k reformě stavějí spíše skepticky.

Návrh pětice zemí v nepřímé narážce zvláště na Rusko zdůrazňuje nutnost snížit závislost na zemích vyvážejících plyn a podporovat přechod na výrobu energie ze slunce či biomasy. Dopis zároveň zdůrazňuje, že by EU měla zajistit větší předvídatelnost trhu s emisními povolenkami, jejichž vysoké ceny na summitu kritizoval Babiš.

Komise se chystá návrhy ke společnému postupu zveřejnit příští týden a šéfové unijních států o nich budou jednat na řádném summitu za dva týdny v Bruselu. Zatímco budování strategických zásob či možné oddělení cen elektřiny a plynu tento týden předsedkyně komise zmínila jako možné kroky, k reformě trhu s povolenkami se dnes druhý nejvýše postavený člen unijní exekutivy Timmermans vyjádřil vyhýbavě. Obchodování s povolenkami podle něho není zásadní příčinou prudkého růstu cen energií.

"Problém je jinde. Spočívá v podmínkách trhu, kde v současnosti nejvyšší poptávka za 25 let způsobila to zvýšení cen," řekl před dnešním zasedáním ministrů životního prostředí Timmermans. Emisní povolenky podle něj ovlivnily růst cen energií "minimálně, nejvýše z jedné pětiny".

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 6. 10. 2021

 


Datum uveřejnění: 6.10.21
Poslední změna: 8.10.2021
Počet shlédnutí: 375