Zprávy z tisku

Ovzduší se v Olomouckém kraji zlepšilo, smogová situace ale trvá

Kvalita ovzduší se v Olomouckém kraji o něco zlepšila. Denní limity pro polétavý prach už klesly ráno ve všech sledovaných městech pod 100 mikrogramů. Smogová situace ale dál trvá. ČTK to dnes řekla Barbora Tobolová z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Situace je aktuálně nejhorší v Jeseníku, naopak v Olomouci jsou už koncentrace pod limitem.

 
 

"Situace je nyní horší jen na jesenické stanici, ale i tam se hodnoty již dostaly pod 100 mikrogramů. Ostatní města jsou na poklesu, bude to však rozkolísané. Situace se však přechodně zlepšila, fouká vítr," uvedla Tobolová.

Denní limity se nyní v Jeseníku pohybují na 99,8 mikrogramech, hodinové koncentrace dosahují 66 mikrogramů. Limit je přitom 50 mikrogramů.

Hodnoty ve městě šplhaly až do 05:00, kdy překročily dvojnásobek limitu. Od té doby nepatrně klesají.

Nejvíce se rozptylové podmínky zlepšily v Olomouci, kde se čtřiadvacetihodinové údaje nyní drží na 40 mikrogramech a hodinové koncentrace dokonce na 25 mikrogramech. O něco lepší situace je i v Přerově, kde denní hodnoty dosahují 89 mikrogramů. V Prostějově se už čísla vejdou do limitů.

Kvůli zhoršenému ovzduší v kraji vyhlásili meteorologové ve středu smogovou situaci. Stalo se tak poté, co na některých stanicích byl dva dny po sobě naměřen čtyřiadvacetihodinový průměr polétavého prachu převyšující hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Situace se zatím odvolávat nebude. "Podle zákona se tak stane až 12 hodin po trvajícím poklesu hodnot pod 100 mikrogramů. Ten nastal až v 07:00. Pokud se ovzduší nezhorší, můžeme situaci odvolat nejdříve v 19:00," doplnila Tobolová.

Zhoršené rozptylové podmínky trápí obyvatele velkých měst v Olomouckém kraji od úterý. Přerovský magistrát na situaci reagoval rozesíláním SMS zpráv. Lidé by podle radnice měli omezit větrání a auta využívat k přepravě jen v nejnutnějších případech. Upozornění si mohou lidé přečíst i na stránkách města www.prerov.eu .

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 17.1.13
Poslední změna: 17.1.2013
Počet shlédnutí: 310