Zprávy z tisku

Ostrov získal ekologické ocenění, produkuje málo odpadu

Ostrov (Karlovarsko) 2. října (ČTK) - Město Ostrov produkuje nejméně komunálního odpadu ze všech obcí a měst v Karlovarském kraji, které mají více než 5000 obyvatel. Jeden obyvatel průměrně za rok vyprodukuje 135 kilogramů komunálního odpadu. Ekologická organizace Arnika za to město ocenila takzvaným Odpadovým Oskarem. V minulosti bylo přitom město v různých soutěžích oceněno také za tříděný odpad, řekla dnes ČTK mluvčí ostrovské radnice Zdeňka Newiaková.

"Kromě samotného množství vyprodukovaného odpadu Arnika posuzovala také další faktory. Například podmínky pro třídění, ekonomické aspekty odpadového hospodářství nebo možnost obyvatel třídit bioodpad. Arnika letos vyhlašovala teprve druhý ročník soutěže a město Ostrov hned získalo první místo," řekla Newiaková.

K třídění odpadu obyvatele Ostrova motivuje mimo jiné i systém odpadového hospodářství. Občané platí za množství, velikost a četnost vývozu nádob. Snížit množství komunálního odpadu se podařilo v posledním roce snížit i díky kompostérům na bioodpad, které město pořídilo a rozdalo občanům. Pomáhají také takzvaná iglú na recyklovatený odpad, která jsou rozmístěna po městě.

Podle Petry Niederhafnerové, které má na městském úřadě na starost odpadové hospodářství, bude Ostrov aktuálně pracovat na ještě lepším řešení třídění bioodpadu. "Problematika bioodpad u nás stále ještě pálí, zejména co se týká likvidace rostlinného bioodpadu z domácností v bytové zástavbě. Už připravujeme co nejvhodnější řešení," uvedla.

Odpadovým Oskarem ocenila dále organizace Arnika v Karlovarském kraji Novou Ves a Svatavu. Nová Ves zvítězila v kategorii obcí do 1000 obyvatel se 42,4 kilogramu odpadu na obyvatele, Svatava v kategorii obcí do 5000 obyvatel. Jeden obyvatel tam průměrně za rok vyprodukuje 89,3 kilogramu odpadu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 3.10.2016

 

 

Datum uveřejnění: 2. října 2016
Poslední změna: 3. října 2016
Počet shlédnutí: 893