Zprávy z tisku

Ostrava chystá sérii seminářů k dotacím na výměnu kotlů

Ostrava 22. ledna (ČTK) - Ostravský magistrát chystá od pondělí sérii seminářů, na nichž se lidé dozvědí potřebné informace k dotacím na výměnu neekologických kotlů. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Město už před časem otevřelo informační stánek, v němž každé pondělí ve foyer Nové radnice v době od 13:00 do 17:00 pomáhá zájemcům s nejasnostmi kolem dotací. Zájem je velký a informační centrum navštěvují desítky lidí nejen z krajského města, ale i z okolí.

Žadatelé se nejčastěji zajímají například o podmínky pro získání dotace nebo o výši podpory. Nyní město chystá i semináře v některých městských obvodech, v pondělí například ve Staré Bělé. Následovat pak budou Polanka nad Odrou, Poruba, Petřkovice a Michálkovice.

"Vždy odpoledne v době od 16:00 do 18:00 zájemcům poskytneme nejen informace, ale také jim předáme potřebné dokumenty, které k předložení žádosti budou potřebovat. Jako pozvánku pro obyvatele jednotlivých obvodů jsme nechali roznést skoro 5000 letáků a vylepit více než 200 plakátů," řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO). Podrobnosti k seminářům, samotným dotacím i výši příspěvků mohou lidé najít také na internetových stránkách města.

Na projekt obměny neekologických kotlů Česko získalo z unijních dotací devět miliard korun a do roku 2020 ministerstvo životního prostředí očekává, že by mohlo být vyměněno až 100.000 kotlů. Jen v Moravskoslezském kraji, kde je dlouhodobě nejhorší kvalita ovzduší v zemi, by to podle předpokladů mělo být na 15.000 kotlů. Přímo v krajském městě je podle odhadů zhruba 5000 kotlů, přičemž asi 3000 z nich patří mezi neekologické.

Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150.000 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina. Pětiprocentní příspěvek přislíbil i kraj. Lidé, kteří si koupí nejkvalitnější kotle, by je tak i s příspěvkem Ostravy, který jim nabízí úhradu dalších deseti procent na pokrytí nákladů, mohli vyměnit zcela zdarma.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25.1.2016 

 

Datum uveřejnění: 22. ledna 2016
Poslední změna: 25. ledna 2016
Počet shlédnutí: 1464