Zprávy z tisku

Organizace kvůli energiím navrhují mj. zákaz odpojení pro zranitelné zákazníky

Praha 27. září (ČTK) - Sociální a ekologické organizace dnes představily plán na pomoc lidem s vysokými cenami energií. Navrhuji mimo jiné pravidelnou aktualizaci výše a zjednodušení příspěvku na bydlení, ale i zákaz odpojení od energií a sociální slevy jako ochranu zranitelných zákazníků a domácností ohrožených energetickou chudobou. Organizace také chtějí podporu zateplování nebo budování solárních elektráren na střechách. Zástupci organizací to dnes řekli novinářům.

 
Foto: ColiN00B@Pixabay.com
 

Na navrhovaných opatřeních se podílí Platforma pro sociální bydlení, Za bydlení, Hnutí Duha, Re-set, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Limity jsme my a Fridays for Future.

Organizace navrhují také vznik kontaktních míst a terénní služby, které budou sloužit jako prevence ztráty bydlení a pomáhat ohroženým lidem. Chtějí také výrazné navýšení alokací pro pořizování, rekonstrukce a výstavbu sociálního bydlení.

Sociální a ekologické organizace také navrhují změnu vyhlášky, aby se změnil způsob rozúčtování nákladů na vytápění a teplou vodu. Nový způsob by měl více zohledňovat spotřebu jednotlivých domácností, aby byli lidé více motivováni šetřit také v bytových domech.

Organizace požadují například také založení fondu, který by podporoval možný odkup městských energetických podniků městy a transformaci teplárenských soustav. Energetická koncepce státu by podle nich měla být založená založená na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů a maximálních úsporách energie pro nezávislosti na drahých fosilních palivech.

"Dlouhodobé zajištění dostupných cen energií, které jsou jednou z podmínek dostupnosti bydlení a prevence chudoby, není možné bez systematické podpory zateplování domů, instalace solárních panelů či komunitního sdílení energií, které budou dostupné i pro nízkopříjmové domácnosti," řekl Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Takové investice může Česko podle něj pokrýt z evropských fondů a výnosů emisních povolenek.

"Stát řeší energetickou krizi nedostatečně a velkému množství domácností hrozí propad do energetické chudoby. Nemůžeme čekat, až politikům dojde, že je zima a lidé nemají z čeho platit účty. Proto zakládáme svépomocné skupiny, které budou pomáhat s úpravami domů a bytů tak, aby se snižovala spotřeba energií," řekla Marika Volfová z organizace Re-set.

Organizace dnes také představily web https://energielidem.cz/, který slouží pro informování veřejnosti o možnostech rychlých úspor a kompenzacích neúnosných účtů u ohrožených domácností. Expertní podklady zpracovali odborníci na sociální pomoc Platformy pro sociální bydlení a energetičtí experti Hnutí Duha.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 27. 9. 2022

 


Datum uveřejnění: 27.9.22
Poslední změna: 29.9.2022
Počet shlédnutí: 262