Zprávy z tisku

Olomoucký kraj vyhlásí třetí vlnu dotací na výměnu kotlů

Olomouc 29. dubna (ČTK) - Poslední kolo dotací na výměnu starých kotlů za moderní zdroje tepla vyhlásí v úterý Olomoucký kraj. Domácnosti budou moci získat na jeden projekt finanční příspěvek až 127.500 korun Podmínky dotací dnes schválilo krajské zastupitelstvo. "Lidé budou mít poslední šanci požádat o kotlíkové dotace," řekl dnes novinářům hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Program bude vyhlášen v úterý a hejtmanství začne přijímat žádosti o tyto finanční příspěvky 4. června.

 
 

"Na výměnu starých topidel letos (v Olomouckém kraji) půjde zhruba 179 milionů korun. Jde o peníze, které ulehčí životnímu prostředí a lidem usnadní a zefektivní vytápění rodinných domů," uvedl Okleštěk. Olomoucký kraj se zavázal, že z přidělených finančních prostředků podpoří výměnu minimálně 1715 kotlů na pevná paliva. Nahradit je mohou tepelná čerpadla, kotle na biomasu a kondenzační kotle

"Výše příspěvku se může vyšplhat až na 127.500 korun. Záleží na typu nového kotle, nákladech na výměnu a také na tom, zda domácnost spadá do tzv. prioritní, tedy silně znečištěné oblasti," podotkl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Mezi způsobilé výdaje lze podle něj zahrnout nejen náklady na pořízení tepelného zdroje a jeho instalaci, ale také náklady na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci.

Žádosti bude opět možné podávat prostřednictvím elektronického formuláře, který lidé najdou na webových stránkách kraje. Po odeslání elektronického formuláře bude žádosti přidělen kód. "Letošní vlna dotací na kotle je prezentována jako poslední a z toho důvodu očekáváme velký zájem ze strany občanů. A to i přesto, že už není možné získat dotaci na pořízení kotlů spalujících kromě biomasy i uhlí, o které byl v minulosti velký zájem," uvedl hejtmanův náměstek Pavel Šoltys (ČSSD).

Hejtmanství pro žadatele připravilo informační semináře, které jsou naplánovány v období od vyhlášení dotačního programu až do zahájení příjmu žádostí. Na besedách pracovníci krajského úřadu vysvětlí zájemcům například způsob vyplnění formulářů.

O druhé kolo dotací na výměnu kotlů byl loni na jaře v Olomouckém kraji opět velký zájem. Lidé podali 2014 žádostí, přičemž kraj nakonec vyhověl zhruba 1600. Mezi zájemce rozdělil bezmála 166,7 milionu korun. Maximální výše dotace na jeden projekt byla 127.000 korun,

První vlna dotací na výměnu starých kotlů za nové byla v Olomouckém kraji vyhlášena v roce 2016, kdy přišlo více než 2000 žádostí, schváleno jich bylo 1540. Do roku 2020 má být v Česku díky dotacím vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena přibližně třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 3.5.2019

 


Datum uveřejnění: 6.5.19
Poslední změna: 3.5.2019
Počet shlédnutí: 3887