Zprávy z tisku

Olomoucký kraj chystá příští rok další dotace na výměnu kotlů

Olomouc 1. prosince (ČTK) - Olomoucký kraj chystá na příští rok další kolo dotací na výměnu starého kotle za nový zdroj tepla, tentokrát budou zaměřeny na nízkopříjmové domácnosti. Hejtmanství už na webu začalo přijímat žádostí o dotace, podávat je bude možné nejméně do dubna příštího roku. ČTK to dnes sdělila krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková ((Piráti a STAN). Výměna kotle může být provedena od letošního 1. ledna a žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, ve které byl zdroj tepla vyměněn.

 
Foto: Momentmal@Pixabay.com
 

"Kotlíkové dotace realizované krajem se v nové výzvě zaměří na nízkopříjmové domácnosti, což jsou domácnosti, kde jeden člen v roce 2020 vydělal maximálně 170.900 korun čistého příjmu, nebo domácnosti složené ze seniorů, kteří pobírají starobní důchod či z osob pobírajících invalidní důchod třetího stupně. Těmto žadatelům pokryje nová kotlíková dotace až 95 procent nákladů na výměnu kotle," uvedla Dvořáková Kocourková.

Zápisem do zásobníku žadatelů podle hejtmanství odpadnou komplikace, které se doposud vázaly k podání žádosti o poskytnutí dotace. Rychlost zaevidování žádosti nebude rozhodovat o tom, jestli bude žádost podpořena nebo ne. "Ten, kdo svůj úmysl vyměnit nevyhovující kotel na pevná paliva s přispěním dotace bude deklarovat zápisem do zásobníku, bude mít jistotu, že na jeho žádost získá Olomoucký kraj finanční prostředky. Pokud po vyhlášení dotačního programu Olomouckým krajem zájemce podá žádost a splní všechny podmínky, bude jeho žádost podpořena," řekla mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Dvořáková Kocourková připomněla, že od září příštího roku bude platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. Podporována bude proto výměna kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, a to v rodinných a bytových domech a nově i v rekreačních objektech.

Olomoucký kraj doposud spustil tři dotační programy, proplaceno bylo 5181 výměn kotlů. Finanční podpora činila celkem 570 miliónů korun. Poptávka po dotacích ale pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 1. 12. 2021

 


Datum uveřejnění: 16.12.21
Poslední změna: 15.12.2021
Počet shlédnutí: 323