Zprávy z tisku

Odborníci: Kůrovcového dřeva mohlo být loni 5 milionů kubíků

Praha 23. dubna (ČTK) - Loni se podle Lesní ochranné služby (LOS) zvýšil objem evidovaného dřeva poškozeného kůrovcem na 3,74 milionu metrů krychlových. Služba eviduje údaje ze zhruba 70 procent státu, po přepočtu na celou Českou republiku by tak šlo o více než pět milionů kubických metrů. Předloni služba evidovala zhruba tři miliony metrů krychlových kůrovcového dřeva, po přepočtu pak až čtyři miliony kubických metrů. Letos zlepšení spíše neočekává, bude však záležet na tom, zda bude chladné a vlhké počasí, uvádí LOS ve svém zpravodaji.

 
 

Objemy kůrovcového dřeva rostou od roku 2013, mezi lety 2015 a 2016 se však zvýšily na dvojnásobek. Dominantním škůdcem mezi kůrovci zůstal lýkožrout smrkový doprovázený lýkožroutem lesklým. Na severní a střední Moravě a Slezsku pak byl významný také lýkožrout severský. Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je podle odborníků na severní a střední Moravě a ve Slezsku.

V Moravskoslezském a Olomouckém kraji jsou dohromady dvě třetiny z evidovaného kůrovcového dříví, následuje Jihočeský a Plzeňský kraj. "Bohužel, i v roce 2017 platilo, že prakticky v každém smrkovém porostu, respektive v porostech se zastoupením smrku, bylo možné na severovýchodě Česka v druhé polovině loňského roku pozorovat kůrovcové stromy a souše od jednotlivých stromů až po ohniska čítající stovky jedinců," dodávají odborníci. Nejvíce zasažené jsou pak smrčiny do 600 až 700 metrů nad mořem.

Loni se sice snížilo napadení stromy hlodavci, ale nadále pokračuje zhoršování situace u poškozování lesa zvěří. V předloňském roce také škody působily václavky, celostátně bylo evidováno nejvíc napadeného dřeva za posledních 50 let v objemu 319.000 m3. Loni se tento objem snížil na 199.000 m3, stále jde však o třetí nejvyšší hodnotu minimálně od roku 2001.

Letos pak bude záležet na počasí. "V případě trvajícího sucha je možné kromě pokračování současných kalamit očekávat také nárůst onemocnění olší způsobeného plísní olšovou a nárůst chřadnutí až odumírání dubů," dodává zpravodaj.

Jenom státní podnik Lesy ČR, který hospodaří s necelou polovinou českých lesů, vytěžil loni 2,57 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví. Výdaje na boj s kůrovcem Lesy ČR chtějí letos zvýšit o čtvrtinu na 192 milionů korun. Podnik letos plánuje položení 250.000 lapáků z pokácených stromů a 45.000 feromonových lapačů. Podnik také chystá nákup téměř 2000 insekticidních sítí, což je nový způsob ochrany dřeva před kůrovcem.

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) začátkem dubna uvedl, že novela vyhlášky, podle jejíhož návrhu by se kůrovcové kalamity mohly řešit podle krizového zákona, čeká na jeho podpis. Novela mimo jiné zařazuje lýkožrouta severského, nejen smrkového nebo lesklého, mezi škůdce, kvůli jehož aktivitě se mohou kalamity vyhlašovat.

Na začátku března vyzvala Agrární komora ČR vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. Mimo jiné chce uvolnit peníze na opravy a údržbu silnic poškozených zatížením při přepravě kůrovcového dřeva. Stát by také měl zjednodušit odběry vody ke kropení dřevní hmoty na tzv. mokrých skládkách či odsouhlasit dotace pro využití dřeva na energetické účely. To přijde nad rámec národních i evropských dotací a rozpočtu krajů na 1,2 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25.4.2018

 


Datum uveřejnění: 25.4.18
Poslední změna: 25.4.2018
Počet shlédnutí: 1810