Zprávy z tisku

Od října platí daňové úlevy pro biopaliva a přílepek pro ČEZ

Od 1. října začíná platit novela zákona o spotřebních daních, na jejímž základě budou moci elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Novela také daňově zvýhodňuje biopaliva.

 
 

Bezplatné přidělení povolenek nebylo původně součástí novely a stalo se okamžitě předmětem kritiky. Jeho odpůrci mimo jiné poukazovali na ztrátu 68 miliard korun, které by stát jinak jejich prodejem získal.

Firmy podle novely dostanou povolenky výměnou za investice do modernizace výroby elektřiny. Na předložení investičních plánů budou mít čas do konce března, pak je posoudí Evropská komise. Hodnota investice má minimálně odpovídat tržní hodnotě bezplatně přidělených povolenek, polovina investic se musí uskutečnit do konce roku 2011.

Daňová podpora v oblasti biopaliv se bude týkat takzvaných vysokoprocentních směsí s fosilními palivy (podíl biosložky je minimálně 30 procent), čistých biopaliv první generace a biopaliv druhé generace, která se vyrábí z nepotravinářských komodit jako je například živočišný tuk.

"Z vysokoprocentních směsí jde konkrétně o etanolové palivo E 85, směsnou naftu a E 95, kde existuje možnost osvobození na základě pilotních projektů schválených Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem financí. Z čistých biopaliv jsou od spotřební daně osvobozeny metylestery a etylestery mastných kyselin, čisté rostlinné oleje a bioplyn," řekl dnes ČTK mluvčí MF Jakub Haas.

"Daňové zvýhodnění biopaliv je významný krok kupředu, ale problém v České republice je, že neexistuje dostatečný autopark speciálně upravených vozidel," řekl ČTK generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu ČAPPO Miloš Podrazil. Ze statistik Svazu dovozců automobilů vyplývá, že auta na bioetanol představovala pouze 0,02 procenta prodaných vozidel, auta na bionaftu ještě méně.

Malému počtu vozidel odpovídá i velmi malá síť čerpacích stanic nabízejících biopaliva. Benzina nabízí vysokoprocentní bionaftu s 30procentním obsahem MEŘO pouze na 26 čerpacích stanicích. Směsnou motorovou naftu nabízí také síť čerpacích stanic Čepro, zájem o ni je však podle mluvčí Lenky Svobodové malý. "Jsme schopni dodávat palivo Ethanol E85 a bionaftu B100, zájem o tyto výrobky zatím není vůbec," dodala. OMV nenabízí v Česku žádná vysokoprocentní biopaliva. Etanolové biopalivo E85, které vyrábí společnost Cukrovary a Lihovary TTD, je v prodeji u pětice menších čerpacích stanic.

Daňové zvýhodnění se týká jen tzv. vysokoprocentních biopaliv, nevztahuje se tedy na malý obsah biosložky, která je povinnou součástí motorové nafty a benzinu. Od září 2007 jsou do nafty přimíchávány metylestery mastných kyselin, v Česku hlavně z řepkového oleje. Jejich dvouprocentní podíl byl letos navýšen na 4,5 procenta. Do automobilových benzinů se ze zákona přidává bioetanol, původní dvouprocentní podíl letos stoupl na 3,5 procenta.

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 10.10.09
Poslední změna: 10.10.2009
Počet shlédnutí: 570