Zprávy z tisku

Oceněné exponáty na veletrhu Techagro přinášejí nové technologie

Brno 8. dubna (ČTK) - Odborná porota udělila na veletrzích zemědělské techniky Techagro, Silva Regina a Biomas ocenění Grand Prix celkem 17 exponátům z 91 přihlášených. Jedná se o stroje či zařízení, které díky inovacím přispívají k lepšímu hospodaření. Poprvé se také udělovaly ceny za stroje či aplikace, které pomáhají v době klimatické změny lépe zadržet vodu v krajině, uvedla za veletrhy Brno Halka Horká.

 
 

Ocenění získaly stroje, které dokážou využívat moderní technologie i umělou inteligenci či aplikace, které dokážou vyhodnocovat stav polních plodin i zdraví hospodářských zvířat.

Odnesla si jej finská firma Valtra za traktor s dotykovým displejem v kabině, jenž umožňuje jednoduše ovládat funkce traktoru a snižuje pracovní zátěž obsluhy. Rakouský podnik CNH Industrial uspěl s traktorem s pásovým podvozkem, který je koncipován tak, aby nedocházelo k nežádoucímu zhutnění půdy.

Firma Claas získala ocenění za mlátičku, která se díky umělé inteligenci neustále přizpůsobuje podmínkám na poli a sama si nastavuje parametry výkonu. Mlátičku s podobnými schopnostmi představil i John Deere.

Výrobce Sermap uspěl s robotickým systémem, který dokáže bez nutnosti vyhánění skotu odklízet ze stájí tekuté výkaly i chlévskou mrvu. Irská firma Dairymaster přišla se zařízením na detekci říje a příjmu krmiva, přežvykování a zdravotního stavu dojnic.

Vývojáři firmy Suriva přinesli na trh technologii na vyhodnocování stavu porostu pomocí dronů, která využívá nejnovější možnosti spektrální analýzy porostu. Systémem lze zkontrolovat stovky hektarů denně.

Se strojem umožňujícím pásové zpracování půdy přišla firma P&L. Jedná se o technologii především pro pěstování širokořádkových plodin, která je vhodná při protierozních opatřeních.

Secí stroj inovující zakládání širokořádkových plodin představila firma Lemken a secí stroj umožňující setí dvou různých plodin zajistil cenu podniku APV - Technische Produkte. Oceněn byl i míchací krmný vůz vhodný pro menší a střední farmy od výrobce Siloking.

V soutěži Grand Prix Silva Regina uspěly dva stroje pro těžbu dřeva a v soutěži Grand Prix Biomasa uspěl teplovodní kotel na tuhá paliva.

V nové soutěži exponátů zlepšujících hospodaření s vodou v krajině uspěla dvakrát firma P&L, a to s inovativním kypřičem brambor a s již zmíněným strojem pro pásové zpracování půdy. Firma OPaLL-AGRI bodovala s hloubkovým podrývákem, který vylepšuje retenční vlastnosti půdy.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 9.4.2018

 


Datum uveřejnění: 8. dubna 2018
Poslední změna: 9. dubna 2018
Počet shlédnutí: 1573