Zprávy z tisku

Obyvatelé Prahy dostanou od magistrátu kompostéry na bioodpad

Praha 7. srpna (ČTK) - Obyvatelé hlavního města dostanou od magistrátu kompostéry na biologický odpad. Město mezi lidi rozdělí 1750 nádob. Novinářům to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Radní dnes schválili výsledky výběrového řízení na jejich pořízení. Nádoby koupí od firem HBABio a Meva-Trade za celkem asi 5,5 milionu korun bez DPH.

 
 

"Kdo si z občanů požádal prostřednictvím své městské části kompostéry, tak by je měl dostat," řekla Plamínková. Nádoby by lidé měli dostat letos na podzim.

Z nakoupených kompostérů bude mít 350 objem 2000 litrů a město za ně zaplatí asi 1,5 milionu. Zbylých 1400 bude mít objem 1000 litrů a jejich nákup vyjde na zhruba čtyři miliony. Město uzavře se zájemci pětiletou smlouvu, po jejímž vypršení nádoby připadnou obyvatelům.

Žadatelé musí splňovat několik podmínek. Místo, kde bude kompostér, musí být na oploceném pozemku. Nájemce kompostéru také musí komunikovat s městem v případě, že bude kompostér poničený, a musí umožnit jeho kontrolu pro ověření, zda je správně využíván.

Peníze na nákup kompostérů má město slíbeno z evropských fondů, konkrétně z operačního programu pro životní prostředí.

Pražané mohou nyní rostlinný odpad odevzdávat ve sběrných dvorech, do velkoobjemových kontejnerů a od loňského července také do kompostárny ve Slivenci. V Praze sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 9.8.2018

 


Datum uveřejnění: 9.8.18
Poslední změna: 9.8.2018
Počet shlédnutí: 1078