Zprávy z tisku

Obří podmořské kabely zajistí přímé energetické propojení Británie a Německa

Londýn 12. dubna (ČTK) - Firma NeuConnect uzavřela důležité dohody za více než 1,5 miliardy liber (téměř 44 miliard Kč) pro velký projekt stejného jména, který zajistí přímé energetické propojení Británie a Německa pomocí obřích podmořských kabelů, upozornil server CNBC. Dohody přicházejí v době, kdy se země po celém světě snaží posílit své dodávky energie v souvislosti invazí Ruska na Ukrajinu.

 
Foto: Detmold@Pixabay.com
 

Kabely mají umožnit přenos 1,4 gigawattů (GW) elektřiny v obou směrech. Propojovací vedení bude měřit 725 kilometrů. Projekt je financovaný ze soukromých zdrojů, a stojí za ním skupina investorů v čele s firmami Meridiam, Allianz Capital Partners a Kansai Electric Power. Firma označila projekt za "neviditelnou energetickou dálnicí" a za první přímé spojení energetických trhů obou zemí.

Propojovací vedení umožní Británii využít rozsáhlou energetickou strukturu v Německu, včetně jeho obnovitelných zdrojů energie. Pro Německo to znamená, že by mohlo částečně vyřešit problémy s vypínáním některých větrných turbín kvůli přebytku vytvářené obnovitelné energie.

Finanční záležitosti mají být dokončené v nadcházejících týdnech. To by umožnilo zahájení prací na projektu v roce 2022. Na realizaci myšlenky se pracuje již delší dobu, postup však zrychlila ruská invaze na Ukrajinu, která ukázala, jak moc jsou některé ekonomiky závislé na ruských fosilních palivech.

NeuConnect není jediným projektem zaměřeným na propojení Británie s dalšími částmi Evropy. Loni byl zahájen komerční provoz podmořského kabelu stejné délky mezi Británii a Norskem, který umožňuje obou zemím sdílet jejich elektřinu z obnovitelných zdrojů. Záměrem North Sea Link je lepší využití elektřiny z norských vodních elektráren a z větrných zdrojů Británie.

V roce 2020 byly oznámeny také plány vybudovat "podmořskou energetickou superdálnici" v hodnotě několika miliard liber, která by umožnila posílat elektřinu vyrobenou ve Skotsku do severovýchodní Anglie. Projekt Eastern Link je v současnosti v počáteční fázi vývoje a plánuje vybudování dvojice vysokonapěťových kabelů s celkovou kapacitou čtyři GW.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12. 4. 2022

 


Datum uveřejnění: 12.4.22
Poslední změna: 19.4.2022
Počet shlédnutí: 279