Zprávy z tisku

Obce získají další téměř milion a půl na zelené oázy. Pomohou vrátit do měst zeleň a vodu

Praha (30. srpna 2016) – Právě dnes startuje druhý ročník grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Celkem rozdělí 1,4 milionu korun. Chtějí tak prostřednictvím lokálních projektů navrátit zeleň a vodní prvky do urbanizovaného prostoru. O granty ve výši až 140.000 Kč mohou obce, školy, spolky a další organizace žádat do 31. října. Dnes také organizátoři vyhlásili nejlepší projekt loňského ročníku. Stala se jím zahrada u kladenské Montesorri školky. Všechny informace o grantovém programu jsou dostupné na webové adrese www.zelene-oazy.cz.

 
 

„Byli jsme nesmírně potěšeni zájmem veřejnosti aktivně se podílet na kultivaci svého okolí a vytváření lepších podmínek pro život ve městě a obcích. Vybírat z více než dvou set projektů ty nejlepší byl pro nás závazek. O to víc nás těší úroveň realizace jednotlivých podpořených grantových projektů a zároveň potvrzuje správnost našeho rozhodnutí zahájit tento program. Prvním ročníkem jsme nastavili laťku hodně vysoko a jsme přesvědčeni, že i druhý ročník bude velice úspěšný,“ komentuje Kristína Félová, generální ředitelka společnosti MOL Česká republika.

Z grantového programu Zelené oázy mohou obce, školy nebo další instituce financovat například nákup sazenic, potřebného materiálu, jako je nářadí, kůly nebo pletivo, dále odborné poradenství nebo přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů. 

„Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí,“ vysvětluje grantový manažer Nadace Partnerství František Brückner. Příkladovým projektem je třeba zahrada Montessori mateřské školy v Kladně, která získala i letošní ocenění pro nejlepší Zelenou oázu roku. Kromě nových prvků, které tu v rámci projektu již vznikly, získá školka od Nadace Partnerství a společnosti MOL dalších pětatřicet tisíc korun na nové vybavení. „Rádi bychom vytvořili venkovní dílnu – přístřešek a v něm truhlářskou hoblici, aby děti mohly pracovat i venku, nejen ve třídě. Dále káď na vodu, kterou budou děti při pumpování využívat, zahradní stolek na sázení a kompostér,“ představuje plány školky Markéta Lážnovská z Montessori školky. 

Podle ředitele Nadace Partnerství jsou podobné projekty klíčové také z důvodu adaptace měst na změny klimatu a udržení vody ve městech. „Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat. Je potřeba, aby se česká města a obce na změny klimatu postupně připravovala a adaptovala,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Zdroj: Tisková zpráva Nadace Partnerství 30.8.2016 

 


Datum uveřejnění: 30.8.16
Poslední změna: 30.8.2016
Počet shlédnutí: 939