Zprávy z tisku

O příspěvek na šetrné bydlení požádalo o 40 pct domácností víc

Praha 6. února (ČTK) - Loni požádalo o příspěvek z dotačního programu ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám na šetrné bydlení o 40 procent domácností více než v roce 2018. Na úřad se obrátilo téměř 13.000 majitelů domů, kteří požádali o zhruba tři miliardy korun. Ministerstvo a Státní fond životního prostředí o tom informovaly v dnešní tiskové zprávě. Za šest let ministerstvo z programu schválilo podporu 45.000 žadatelů, podpořilo je částkou přes deset miliard korun.

 
Foto: lucascgouvea0@Pixabay.com
 

Dvojnásobný byl zájem o dotace na výstavbu domů, podle ministerstva zejména díky rozšíření podpory o domy v nízkoenergetickém standardu. Nárůst zaznamenal také segment malých solárních elektráren - o podporu fotovoltaických systémů požádalo o 70 procent více lidí než předloni. O příspěvek na zateplení loni požádala téměř polovina žadatelů.

"Vliv na pozitivní bilanci mělo zejména zavedení dotace na provedení realizačních prací svépomocí. Této možnosti využila již pětina žadatelů o podporu v oblasti renovací domů," uvedl úřad.

Oblibě se podle ministerstva těší i technologické novinky, na které lze získat podporu při stavbě či rekonstrukce domu. "Například pro tzv. zelenou střechu, zlepšující tepelně izolační vlastnosti domu, se rozhodlo 113 zájemců o dotaci, nově podporované venkovní rolety či žaluzie zahrnulo do svých projektů 870 žadatelů," uvedl resort. Z obnovitelných zdrojů lidé často žádali o dotace na domácí fotovoltaické elektrárny a jejich kombinaci s tepelným čerpadlem.

Nárůst v počtu žádostí podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) souvisí i s tím, že lze zkombinovat více úsporných opatření, a to i z více dotačních programů najednou. "Kombinace programů Nová zelená úsporám a Dešťovka využilo již téměř tisíc žadatelů, další tisíce sáhly po kombinaci Nové zelené úsporám s kotlíkovou dotací," uvedl Brabec.

Podobný dotační titul má resort pro samosprávy měst a obcí a jiné veřejné či státní instituce. Na energeticky úsporné renovace, obnovitelné zdroje energie a výstavbu veřejných budov v pasivním standardu nabízí peníze z Operačního programu Životní prostředí. Města a obce je mohou využít na pasivní výstavby či zateplení škol, školky, nemocniční pavilony, sportovní haly nebo budovy úřadů.

U poslední výzvy na výstavbu veřejných budov bylo k dispozici půl miliardy korun, fondu životního prostředí ale dorazilo na 40 projektů s požadavkem na 1,2 miliardy. "Podobný úspěch měl i dotační titul podporující energeticky úsporné renovace veřejných budov. Fond přijal rekordních 646 žádostí s požadavkem na více než 3 miliardy korun," uvedl ředitel fondu Petr Valdman. S otevřením obdobné výzvy ministerstvo počítá v březnu, k dispozici bude 2,5 miliardy Kč.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 6. 2. 2020

 


Datum uveřejnění: 6.2.20
Poslední změna: 5.1.2021
Počet shlédnutí: 17