Zprávy z tisku

O dotace na kotle je v Olomouckém kraji opět velký zájem

Olomouc 4. června (ČTK) - O třetí vlnu dotací na výměnu starých kotlů za moderní a ekologické zdroje tepla je v Olomouckém kraji opět velký zájem. Za první hodinu od zahájení příjmu žádostí jich dnes lidé pomocí elektronického formuláře podali bezmála 2700. Na výměnu kotlů má hejtmanství tentokrát připraveno 179 milion korun. ČTK to dnes sdělil hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Domácnosti budou moci získat na jeden projekt příspěvek až 127.500 korun. Podpořena by měla být výměna nejméně 1715 kotlů na pevná paliva.

 
 

"S velkým zájmem se setkaly už první dvě vlny kotlíkových dotací a třetí je na tom velmi podobně. Těší mě, že lidem není lhostejné, v jakém životním prostředí žijí a chtějí to změnit k lepšímu," uvedl Okleštěk. Zájemci si mohou pomocí dotací vyměnit starý zdroj tepla s ručním přikládáním za kotel spalující biomasu, plyn nebo si koupit tepelné čerpadlo.

Podané žádosti budou seřazeny podle data a času jejich zaevidování a v tomto pořadí budou hodnoceny a předkládány krajské radě ke schválení. Hejtman upozornil, že do deseti pracovních dnů od elektronické evidence je nutné žádost i potřebné přílohy doručit na krajský úřad v listinné podobě.

"Letošní vlna kotlíkových dotací je prezentována jako poslední, a z toho důvodu očekáváme velký zájem ze strany občanů. A to i přesto, že už není možné získat dotaci na pořízení kotlů spalujících kromě biomasy i uhlí,“ uvedl hejtmanův náměstek Pavel Šoltys (ČSSD).

Domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by podle Šoltyse neměly s výměnou otálet. Od září roku 2022 bude provoz těchto starých kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou.

Také o druhé kolo dotací na výměnu kotlů byl loni na jaře v Olomouckém kraji velký zájem. Lidé tehdy podali 2014 žádostí, přičemž kraj nakonec vyhověl zhruba 1600. Mezi zájemce rozdělil 166,7 milionu korun. Maximální výše dotace na jeden projekt byla 127.000 korun,

První vlna dotací na výměnu starých kotlů za nové byla v Olomouckém kraji vyhlášena v roce 2016, kdy přišlo více než 2000 žádostí, schváleno jich bylo 1540. Do roku 2020 má být v Česku díky dotacím vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena přibližně třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 4.6.2019

 


Datum uveřejnění: 4.6.19
Poslední změna: 6.6.2019
Počet shlédnutí: 1324