Zprávy z tisku

O další dotace na výměnu kotů je v Olomouckém kraji opět velký zájem

Olomouc 5. dubna (ČTK) - O další kolo dotací na výměnu starých kotlů za nové zdroje tepla je v Olomouckém kraji opět velký zájem. Od loňského prosince do konce letošního března hejtmanství eviduje přihlášky od 1801 zájemců o tyto dotace. Většina z nich plánuje v domácnostech instalovat kotel na biomasu, naopak nejmenší zájem je o plynové kotle. Hejtmanství už podalo žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí (OPŽP), pomocí které bude finanční příspěvky na výměnu kotlů proplácet. ČTK to dnes sdělila krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti a STAN).

 
Foto: Wood Pellets_U.S.Department of Agriculture@Flickr.com
 

"V součtu jsme v zásobníku nashromáždili požadavky na dotace v hodnotě 265 milionů korun, o které jsme v minulém týdnu požádali z OPŽP,“ uvedla Kocourková. Zhruba 60 procent domácností chce dotaci na kotle na biomasu, 23 procent plánuje pořízení tepleného čerpadla a zbytek bude investovat do plynového zdroje vytápění. Zápisem do zásobníku žadatelů podle hejtmanství odpadly komplikace, které se doposud vázaly k podání žádosti o poskytnutí dotace. Rychlost zaevidování žádosti nebude rozhodovat o tom, jestli bude žádost podpořena, nebo ne.

Ministerstvo životního prostředí omezí v tzv. kotlíkových dotacích na výměnu starých kotlů na pevná paliva i v programu Nová zelená úsporám podporu pro plynové kotle. Zároveň zvýší dotaci na tepelná čerpadla. Úpravy mají omezit závislost ČR na zemním plynu z Ruska, jehož armáda před více než měsícem napadla Ukrajinu.

Kocourková upozornila, že u plynového vytápění budou podporovány pouze výměny už provedené, případně instalace plynových kotů podle objednávky uzavřené nejpozději do letošního 30. dubna. "Jakmile bude Olomouckému kraji dotace z operačního programu schválena, vypíšeme výzvu k podávání žádostí. Jejich příjem plánujeme na počátek letošního června," řekla Kocourková. Žádost si budou moci podat i ti zájemci, kteří se nestihli zaregistrovat do zásobníku. Kraj na finanční pokrytí těchto dotací bude následně znovu žádat o další dotaci z OPŽP.

Olomoucký kraj doposud spustil tři dotační programy, proplaceno bylo 5181 výměn kotlů. Finanční podpora činila 570 milionů korun. Poptávka po dotacích pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky. Od letošního září měl v Česku platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. MŽP ale nedávno oznámilo, že předloží vládě návrh novely zákona, která o dva roky odloží zákaz provozu starých kotlů na uhlí. Nově by platil od září 2024.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 4. 2022

 


Datum uveřejnění: 5.4.22
Poslední změna: 6.4.2022
Počet shlédnutí: 333