Zprávy z tisku

Nový systém umožní E.ON rychleji reagovat při výpadcích proudu

České Budějovice 21. května (ČTK) - Firma E.ON Distribuce zprovoznila nový informační systém pro řízení své distribuční soustavy elektřiny. Stál 140 milionů Kč, umožní firmě rychleji reagovat například při výpadcích proudu či živelních pohromách. Společnost ho nainstalovala v obou dispečerských centrech, v Brně a Českých Budějovicích. Od novinky si slibuje také větší zabezpečení a okamžitá řešení v případě kybernetických hrozeb. Na projektu pracovala firma téměř deset let. ČTK to dnes řekla mluvčí E.ON ČR Martina Slavíková.

 
 

Nový dispečerský systém nahradil tři původně používané systémy. Energetici tak díky němu dokážou řídit pracovní činnosti v síti i dodávku elektřiny on-line z dispečinku, a to až ke koncovým zákazníkům. Podle mluvčí reaguje i na výzvy spjaté s kybernetickou bezpečností.

"Nově umíme také velmi konkrétně měřit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů podle jejich aktuálního zapojení do sítě nebo snadněji odhalovat pravděpodobná místa poruch už přímo ve schématu sítě, a zvyšovat tím kvalitu řízení poruch a odstávek," uvedl Jaroslav Beránek z E.ON Distribuce.

Systém firmě dodala česká společnost Elektrosystem. Slouží pro řízení distribuce elektrické energie na všech napěťových hladinách. Funguje nepřetržitě 24 hodin denně. Dispečerská centra v Brně a Českých Budějovicích jsou nyní v případě potřeby plně zastupitelná.

"Systém umožňuje monitorovat v reálném čase aktuální provozní stav naší části elektrizační soustavy od sítí přenosové soustavy až po aktuální zapojení sítě nízkého napětí včetně připojení jednotlivých odběratelů do této úrovně napětí, navíc se zobrazením nad geografickou mapou," řekl vedoucí útvaru Dispečerské řízení sítí E.ON Distribuce Petr Vaculík.

Skupina E.ON ČR měla v roce 2017 obrat 1,99 miliardy eur (asi 51,4 miliardy korun). Zisk EBITDA byl 358,6 milionu eur (asi 9,25 miliardy Kč). Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou prostřednictvím své distribuční sítě, která je delší než 65.000 kilometrů, 1,35 milionu zákazníků především z jižních Čech a jižní Moravy. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice dosahuje přibližně 10,5 procenta.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21.5.2019

 


Datum uveřejnění: 21.5.19
Poslední změna: 21.5.2019
Počet shlédnutí: 2771