Zprávy z tisku

Nový ředitel Povodí Ohře chce zintenzivnit přípravu nádrže u Kryr

Chomutov 20. května (ČTK) - Nový ředitel Povodí Ohře Zbyněk Folk chce zintenzivnit přípravu vodní nádrže Kryry na Lounsku a zlepšit hospodaření s energiemi v rámci závodu. Lépe využívat má státní podnik, který zaměstnává 613 lidí, obnovitelné zdroje energie. Folk to řekl v rozhovoru s ČTK.

 
 

Folka jmenoval ministr zemědělství Miroslav Toman k 1. květnu. Doposud působil jako vedoucí technického střediska v závodu Berounka na Povodí Vltavy. V oboru vodního hospodářství se pohybuje 19 let. Dosavadní ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma odešel do důchodu.

Jednou z priorit v povodí je podle Folka výstavba nádrže u Kryr na Lounsku. Povodí Ohře nyní objednává studie na přípravu díla. Stavbu nádrže, která má pomoci řešit problém sucha na Lounsku a Rakovnicku, už schválila vláda. Schválena byla i výstavba souvisejících převodů vody z Kryr do Rakovnického potoka a Blšanky.

Nádrž Kryry bude mít objem zhruba sedm až osm milionů metrů krychlových vody. Zajišťovat bude dostatek vody v okolí Rakovnického potoka a Blšanky, kde jsou zemědělské a chmelařské oblasti. "Jsou to jedny z nejsušších oblastí v ČR," podotkl ředitel. Nádrž bude sloužit nejen v období sucha pro zásobování vodou, ale také při případné povodni.

Nový ředitel nyní připravuje strategii rozvoje státního podniku. "Budu se snažit prosadit lepší hospodaření s energiemi, budu podporovat obnovitelné zdroje a čistější ekologický přístup ke spotřebě," řekl Folk. Příkladem úspor energií může podle něj být osazení budov fotovoltaickými panely nebo výstavba malé vodní elektrárny v Terezíně, kde je jez.

Využívat chce ředitel dotací na různé investice. Jednou z nejvýznamnějších je pokračující rekonstrukce krajních polí bezpečnostního přelivu na Nechranické přehradě, která je největší na Ohři a rozlohou pátá největší v České republice. Využívají ji rybáři i rekreanti. Pro turisty otevře na konci června Povodí Ohře na přehradě Fláje na Mostecku informační centrum.

Pomáhat je podle ředitele připraveno Povodí Ohře při revitalizaci hnědouhelných dolů na severu Čech. Ty se mají proměnit v soustavu jezer, která budou zásobárnou vody pro celý region.

Na sucho jsou podle Folka nyní současné nádrže v povodí připraveny. "Nádrže jsou naplněné, z hlediska povrchových vod jsme na tom dobře. Dlouhodobý deficit je u podzemních vod, kde se projevilo posledních pět suchých let," uvedl ředitel. Některé obce v Ústeckém kraji už doporučily omezit čerpání vody z potoků.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21.5.2019

 


Datum uveřejnění: 21.5.19
Poslední změna: 21.5.2019
Počet shlédnutí: 2784