Zprávy z tisku

Nová úprava dobíjecích stanic pro elektromobily míří ke schválení

Praha 20. ledna (ČTK) - Novela zákona upravující povinnosti provozovatelů dobíjecích stanic pro elektromobily míří po dnešku ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Počítá mimo jiné s tím, že veřejné dobíjecí stanice budou v centrální evidenci, kterou povede ministerstvo průmyslu. MPO zatím nyní vede jen evidenci klasických čerpacích stanic na benzin a naftu a stanic na plyn.

Rovněž tento registr se změní, provozovatelé pump budou muset podle předlohy nově oznamovat i druhy prodávaných pohonných hmot. Obchodníci s pohonnými hmotami a provozovatelé benzinek budou smět nakupovat stlačený zemní plyn jen od držitelů licence.

Předloha, která reaguje na evropskou směrnici, zavede definice a povinnosti, které souvisejí s vytvořením infrastruktury pro alternativní paliva. Například za běžnou dobíjecí stanici pro elektromobily bude podle novely považována stanice, která umožňuje přenos elektřiny do elektrického vozidla s výkonem 22 kilowattů (kW) nebo nižším. Výjimku mají tvořit zařízení o výkonu 3,7 kW nebo nižším, která jsou umístěna v domácnostech, nebo jejichž hlavním účelem není dobíjet elektrická vozidla a která nejsou veřejně přístupná. Dobíjecí stanice s výkonem vyšším než 22 kW budou označeny jako vysoce výkonné. Prodejci elektřiny nebudou distributory pohonných hmot podle zákona o pohonných hmotách.

Podle doporučení hospodářského výboru nebudou spadat pod zákon například dobíjecí stanice u bytových domů, pokud budou sloužit vlastníkům bytů nebo družstevníkům. Na využití elektřiny pro dobíjecí stanice nemá být také zapotřebí licence od Energetického regulačního úřadu. Petr Kudela (KDU-ČSL) předložil návrh připravený ve spolupráci s celní správou a týkající se neveřejných čerpacích stanic. Jak uvedl, jeho návrh vytváří pro provozovatele neveřejných stanic povinnost se registrovat, aby nevznikl prostor pro uplatňování nezdaněných pohonných hmot.

Podle dat ministerstva bylo ke konci předloňského roku v Česku 3844 veřejných čerpacích stanic. Z nich zhruba 2800 bylo standardních, nabízejících více druhů paliv. Téměř 500 je pump jen na zkapalněný ropný plyn LPG. Na 500 je i těch, které nabízejí pouze naftu a bionaftu. Dobíjecích stanic jsou řádově desítky.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23.1.2017

 

Datum uveřejnění: 20. ledna 2017
Poslední změna: 23. ledna 2017
Počet shlédnutí: 733