Zprávy z tisku

Německo poskytne peníze regionům postiženým odklonem od uhlí

Berlín 4. dubna (ČTK) - Německý ministr financí Olaf Scholz souhlasil, že vláda poskytne 240 milionů eur (6,2 miliardy Kč) jako pomoc čtyřem spolkovým republikám, na které bude mít dopad rozhodnutí vlády o postupném vyřazení uhelných elektráren z provozu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj.

 
 

Německo plánuje přestat používat uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2038. Čtyři státy, kde je rozšířena těžba uhlí, chtějí po vládě pomoc, která by omezila hospodářský dopad přesunu k obnovitelným zdrojům.

Komise zřízená, aby vypracovala strategii odchodu, v lednu uvedla, že vláda by měla v průběhu dvou desetiletí poskytnout třem oblastem těžby zhruba dvě miliardy eur.

Spolkové republiky Braniborsko a Sasko, kde se nachází těžařský region Lužice, získají více než 40 procent plánovaných financí, které použijí na zlepšení železniční a silniční sítě v regionu. Důlní regiony v Severním Porýní-Vestfálsku a Sasku-Anhaltsku se podělí o zbytek financí, dodal zdroj.

Kromě infrastrukturních projektů mají být peníze použity na financování center výzkumu a vývoje a propagaci turistiky. V roce 2021 má být financováno přibližně 100 takových projektů.

V Braniborsku a Sasku se v září uskuteční regionální volby, ve kterých by měla dvojnásobný počet hlasů získat Alternativa pro Německo (AfD). Křesťansko demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a její koaliční partner, Sociálnědemokratická strana (SPD), by měly přijít o hlasy na úkor AfD a Zelených, ukazují průzkumy.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 4.4.2019

 


Datum uveřejnění: 4.4.19
Poslední změna: 8.4.2019
Počet shlédnutí: 3134