Zprávy z tisku

Některé malé vodní elektrárny možná opět získají podporu

Praha 25. srpna (ČTK) - Výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren možná znovu získají nárok na podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Změnu má přinést senátorská novela o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes horní komora v prvním kole podpořila a poslala k projednání svým výborům.

Návrh se podle senátorky Jitky Seitlové (za SZ) týká necelé stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních loňská změna zákona, podle níž byly takovéto elektrárny uvedeny do provozu až k letošnímu 1. lednu, přestože fungovaly již dříve.

Senátorská novela by to měla napravit. Seitlová chce pro výrobce elektřiny z těchto elektráren kompenzaci za nevyplacenou podporu v letošním roce. Celková letošní výše nyní neposkytované podpory pro tyto elektrárny dosahuje zhruba 210 milionů korun.

Senátorka rovněž prosadila zrychlené schvalování návrhu tak, aby novela mohla být přijata ještě letos. Senát o ní bude rozhodovat už na příští schůzi, která se uskuteční v polovině října, tedy po senátních volbách, ale možná ještě za současného složení horní komory.

Senátní volby se na rozdíl od Sněmovny netýkají všech 81 senátorů najednou, ale každé dva roky se mění složení jen třetiny členů horní komory.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 26.8.2016

 

Datum uveřejnění: 25. srpna 2016
Poslední změna: 26. srpna 2016
Počet shlédnutí: 840