Zprávy z tisku

Největší centrální kotelny na Vysočině loni zvýšily prodej tepla

Jihlava 8. dubna (ČTK) - Centrální kotelny v Jihlavě a v Třebíči loni o něco zvýšily prodej tepla. Přes mrazivý začátek letošního roku se ceny pro odběratele měnit nechystají. Vyúčtování totiž nedělají za zimní sezonu, ale za kalendářní rok. Jednatel havlíčkobrodské společnosti Teplo HB Miroslav Sommer ČTK řekl, že uplynulou zimu považuje za průměrnou.

 
 

Prodej tepla v Havlíčkově Brodě v mrazivém lednu ovlivnilo to, že zásobované budovy jsou dobře zateplené, následující dva měsíce byly teplejší. "Takže nic tragického se neděje ani pro odběratele, ani pro nás," řekl Sommer. Podnik pro letošek snížil ceny v průměru o šest až sedm procent, podle zdroje. Objem prodaného tepla na jednotkovou cenu nemá vliv.

Jihlavským kotelnám vloni stoupl prodej tepla o 3,5 procenta. "Rok 2016 byl přece jenom chladnější, než tomu bylo v předcházejících dvou letech," uvedl jednatel Vladimír Nedvěd. Na loňském růstu se podílelo jen vytápění, protože spotřeba tepla pro ohřev vody se podle jednatele téměř nemění. Přes vyšší loňský odběr se ve většině případů náklady domácností za teplo snížily, a to díky poklesu konečné jednotkové ceny.

Jihlavské kotelny zásobují teplem skoro 10.000 bytů, školy a další zařízení. Pro letošek firma předpokládá jednotkovou cenu tepla 570 Kč za gigajoule (GJ). "Začátek letošního roku přinesl nárůst spotřebovaného množství, který byl však velice rychle vykompenzován klimaticky vyššími teplotami v měsících únoru a březnu," zhodnotil jednatel prodej tepla v prvním čtvrtletí.

Třebíčská společnost TTS dodává teplo zhruba 9850 domácnostem. Za minulý rok jí stoupl prodej tepla o více než sedm procent, k čemuž přispělo i připojení nových odběratelů. Tato firma vyrábí 90 procent tepla spalováním biomasy.

Cena tepla v Třebíči činí 491,05 Kč za GJ včetně daně, podle vyjádření ředitele Richarda Horkého patří mezi nejnižší v republice. Podnik zároveň rozšiřuje rozvody tepla a připojuje nové zákazníky.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 10.4.2017

 


Datum uveřejnění: 8. dubna 2017
Poslední změna: 10. dubna 2017
Počet shlédnutí: 887