Zprávy z tisku

Národná energetická, a. s. evropskou špičkou v obnovitelných zdrojích

V úterý 20. června se v Bruselu konal slavnostní večer, na němž byli vyhlášeni vítězové soutěže Evropské ceny udržitelné energie (The Sustainable Energy Europe Awards). Tato soutěž probíhá každoročně v rámci Týdne udržitelné energie, který zaštiťuje Generální ředitelství Evropské komise pro energie.

 
 

Foto: Richard Horký (třetí zleva) se svými slovenskými partnery a eurokomisařem pro oblast
klimatu a energetiky Miguelem Ariasem Cañetem (třetí zprava).

V kategorii Business získala hlavní místo slovenská společnost Národná energetická, a.s., jejímž majoritním akcionářem a zároveň předsedou představenstva je třebíčský podnikatel Ing. Richard Horký, majitel společnosti TTS. Ten z rukou evropského komisaře pro oblast klimatu a energetiky Miguela Ariase Cañeteho převzal ocenění za projekt SINBIO, který holding Národná energetická, a. s. realizoval v rámci své společnosti Trebišovská energetická, s.r.o. 

Projekt SINBIO spočíval ve vybudování centralizované kotelny na biomasu, v níž se stejně jako například v třebíčských teplárnách spaluje sláma a dřevní štěpka získaná z obnovitelných zdrojů v okolí. Vzniká tak obnovitelná energie, která vytápí Trebišov. Zároveň se tak vytvářejí nová pracovní místa a snižují emise. Ty ve městě poklesly o 6100 tun CO2 ročně, což značně přispělo ke zlepšení životního prostředí. Nová teplárna navíc stojí mimo centrum města, takže se v jeho obytných oblastech uzavřelo sedm malých, velmi zastaralých plynových tepláren. Zároveň bylo vybudováno osm kilometrů nových rozvodů, díky nimž tepelné ztráty klesly o 25 %.

Projekt úspěšně využil dosud skrytý potenciál tohoto venkovského regionu na východním Slovensku, který byl vždy silně zemědělský. Místní zemědělci jsou nyní vybízeni, aby pěstovali rychle rostoucí rostliny na dosud neobdělávaných pozemcích, které se svým charakterem mnohdy nehodí k pěstování obilí či zeleniny. Mnoho z těchto nových polí a luk nyní obklopuje také novou kotelnu, která je tak zasazena do krásné zelené krajiny. Nová teplárna tak zároveň do značné míry zlepšuje ekonomickou situaci v oblasti, zdejší zemědělská výroba má díky ní mnohem lepší možnosti než dříve.

Kotle pro tento projekt byly navrženy v třebíčském projekčním studiu TTS boilers. Celkové náklady na něj činily 9,5 milionu eur, tedy více než čtvrt miliardy korun. Společnost Národná energetická a Richard Horký za něj byli již loni navrženi prestižním slovenským ekonomickým Trend na titul Investor roku 2016. Tehdy postoupilo nové trebišovské tepelné hospodářství mezi pětici nejlepších z celého Slovenska – nynější ocenění však stojí ještě o mnoho příček výše. Do finálové části se dostalo celkem dvanáct projektů z celé Evropy, trebišovská teplárna však odbornou porotu oslovila nejvíce. Cenu převzal Richard Horký v Bruselu se svými slovenskými partnery ze společnosti Národná energetická, a.s.

Cenu předal eurokomisař pro oblast klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete a předseda poroty Jerzy Buzek, bývalý polský premiér a bývalý předseda Evropského parlamentu. Během předávání ocenění v Bruselu Jerzy Buzek uvedl: "Minulý rok jsem také předával cenu v kategorii podnikatelé a velmi dobře si pamatuji, že vyhrálo rakouské město Graz, kde využívali jistou formu biomasy v závodě pivovaru. Letos jsme měli excelentní finalisty ze západu Evropy - Portugalsko, ze středu - Belgie a z východu Evropy. Sinbio je projekt ze Slovenska. Osobně znám město Trebišov, které se nachází asi 20 km od východní hranice EU s Ukrajinou a je velmi blízko Košic, což je větší město. Jerzy Buzek ve slavnostní řeči dále ocenil, že vytápění pro obyvatele Trebišova využívá slámu a štěpku na výrobu tepla. "Chci říct, že je velmi podstatné, abyste zopakovali Váš model projektu z východu Evropské unie i na západě, severu i na jihu", dodal Buzek na slavnostní ceremonii při předávání ceny překvapeným a šťastným představitelům Trebišovské energetické společnosti.

Podrobné informace naleznete zde (anglicky).

Zdroj: Tisková zpráva Třebíčský deník.cz 22.6. 2017

 


Datum uveřejnění: 26. června 2017
Poslední změna: 26. června 2017
Počet shlédnutí: 1011